Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Kukurydza>

Jak gęsto teraz zasiać pszenicę?

Obrazek

Warunki wilgotnościowe znacznie się poprawiły i ci, którzy jeszcze nie zasiali pszenicy, teraz mogą się z to zabrać.

Jacek Daleszyński14 października 2016, 15:22

Sęk w tym, że w niektórych regionach kraju ciągle pada, a w innych nie da się wjechać w pole. Deszcze nie są już intensywne, ale skutecznie wyhamowały tempo prac. Są jeszcze rolnicy, którzy planują zasiać pszenicę po burakach czy kukurydzy. O ile te pierwsze można zbierać przy gorszej pogodzie, to na zbiór kukurydzy trzeba niestety poczekać. Nawet jeśli stanowisko się zwolni nie oznacza to, że pogoda znowu nie pokrzyżuje późnych siewów zboża.

Jeśli już jednak uda się wjechać w pole, to w jakiej normie wysiać pszenicę? W całym kraju minął już optymalny termin wysiewu tego zboża. Najdłuższy do 10 października mamy w woj. dolnośląskim, opolskim i zachodniej części woj. śląskiego. Przy dobieraniu normy siewu warto posiłkować się informacjami od hodowców odmian. Generalnie spotkamy się z zaleceniem, że dla opóźnionych terminów normę wysiewu zwiększa się o 10–20% w stosunku do normy w terminie optymalnym. Praktycy jednak niejednokrotnie zwiększają normę nawet o 30% dla siewów późnolistopadowych.

Warto kierować się zasadą, że łan musi wytworzyć odpowiednią liczbę źdźbeł kłosonośnych, optymalnie 550–600/m2. Niestety, aby z listopadowego siewu otrzymać wiosną taki wynik, trzebaby teoretycznie wysiewać tyle samo nasion na jednym metrze kwadratowym, co niektórzy hodowcy zalecają (np. odmiana Markiza z HR Strzelce zalecenie wysiew późny 550 ziaren/m2). Górna jednak granica zaleceń przeważnie mówi o maksymalnie 440 ziarniakach/m2.

Więcej o odmianach pszenicy ozimej przydatnej do opóźnionych siewów w bieżącym numerze "top agrar Polska".

jd, fot. DaleszyńskiPicture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)