Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Kukurydza>

Jak skutecznie odchwaszczać kukurydzę gdy na polach sucho?

W ostatnich latach początek wiosennej wegetacji charakteryzuje się często niedoborami wody, co nie sprzyja działaniu herbicydów doglebowych. Ich stosowanie „na siłę” nie ma najmniejszego sensu, zwłaszcza w tych rejonach, w których nie spadło zbyt wiele deszczu. Alternatywą może być wariant z zabiegami nalistnymi. Warto to rozważyć szykując się do zwalczania chwastów w kukurydzy zasianej po życie na kiszonkę.
dr Maria Walerowska16 maja 2020, 18:10
Trzeba mieć na uwadze, że wiele z herbicydów doglebowych zanim doczeka się możliwości zaktywizowania, pod wpływem erozji wietrznej nierównomiernie się przemieści, a także ulegnie rozkładowi, tracąc na skuteczności. Do tego należy rozpatrzyć coraz bardziej chłodny przełom okres maja (w ostatnich dniach pojawiły się przymrozki i bardzo chłodne noce), czyli czas potencjalnego stosowania środków powschodowych w kukurydzy zasianej po życie na kiszonkę. Wprawdzie nie jest to raczej kluczowy element obniżenia skuteczności, ale z pewnością czynnik obniżający efekt chwastobójczy.

W warunkach, kiedy nie mamy pewności, czy osiągniemy oczekiwany skutek, lepiej rozpatrzyć zastosowanie środków nalistnych. Mimo wszystko zawsze należy dążyć do wykonywania zabiegów jak najwcześniej, skracając okres konkurencji między chwastami a kukurydzą.

Pierwsze zabiegi można wykonać jedną z najstarszych substancji sulfonylomocznikowych zarejestrowanych w kukurydzy. Jest to rimsulfuron. Jest także komponentem mieszanin zbiornikowych i fabrycznych.
Kolejnym bardzo popularnym sulfonylomocznikeim jest nikosulfuron. To substancja czynna, produkowana w kilkudziesięciu formulacjach jako pojedynczy środek. Zwalcza szerokie spektrum chwastów, niszcząc gatunki dwuliścienne i podobnie jak rimsulfuron, także chwastnicę i stosowana w najwyższych dawkach – perz właściwy. W celu zwiększenia spektrum zwalczanych chwastów, głównie o gatunki dwuliścienne, jest polecana do łącznych zabiegów. Jest komponentem kilkunastu mieszanin fabrycznych.

Więcej na ten temat mówiliśmy podczas naszego ostatniego webinarium pt. "Jak skutecznie zwalczać chwasty w kukurydzy?", w którym ekspertem był dr Łukasz Sobiech z UP w Poznaniu.

Zobacz TABELĘ!Poniżej film z tego spotkania. Zaloguj się i koniecznie obejrzyj ten materiał!


Picture of the author
Autor Artykułu:dr Maria Walerowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)