Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.pl
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Kukurydza>

Jak w tym roku dobrze zebrać kukurydzę na kiszonkę?

Na zachodzie kraju kukurydza schnie na pniu! Zbiór kukurydzy na kiszonkę zaczął się prawie miesiąc wcześniej – już na początku sierpnia! Wysokie temperatury i susza sprawiają, że uciekają optymalne terminy na jej zbiór, a sucha masa bardzo szybko przekracza optymalne 30–35%. Co w takiej sytuacji robić?

dr Maria Walerowska23 sierpnia 2018, 16:15
Wydawało się, że kukurydza dość dobrze poradziła sobie z pierwszą falą suszy (wiosennej). Jednak po lipcowych opadach i suszy, która po niej przyszła, kukurydza w niektórych rejonach to obraz nędzy i rozpaczy.

Suche i niskie rośliny, kolby słabo zaziarnione lub co gorsze 4–5 drobnych kolb zamiast jednej dorodnej i silne porażenie głownią guzowatą.

W tym sezonie przy wyborze terminu koszenia kukurydzy na kiszonkę nie ma co oglądać się na kalendarz tylko bacznie obserwować rośliny! Obserwujcie uważnie linię mleczną ziarniaków lub sprawdzajcie suchą masę kukurydzy.

W tym odcinku "Pogotowia polowego top agrar" wyjaśnię Wam jak w tym roku ustalić optymalny termin zbioru kukurydzy na kiszonkę i co zrobić, aby jej jakość była jak najlepsza.

Zachęcam do oglądania!

Picture of the author
Autor Artykułu:dr Maria Walerowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Ważne Tematy

Ważne Tematy