Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Kukurydza>

Jak w tym roku dobrze zebrać kukurydzę na kiszonkę?

Na zachodzie kraju kukurydza schnie na pniu! Zbiór kukurydzy na kiszonkę zaczął się prawie miesiąc wcześniej – już na początku sierpnia! Wysokie temperatury i susza sprawiają, że uciekają optymalne terminy na jej zbiór, a sucha masa bardzo szybko przekracza optymalne 30–35%. Co w takiej sytuacji robić?

dr Maria Walerowska23 sierpnia 2018, 16:15
Wydawało się, że kukurydza dość dobrze poradziła sobie z pierwszą falą suszy (wiosennej). Jednak po lipcowych opadach i suszy, która po niej przyszła, kukurydza w niektórych rejonach to obraz nędzy i rozpaczy.

Suche i niskie rośliny, kolby słabo zaziarnione lub co gorsze 4–5 drobnych kolb zamiast jednej dorodnej i silne porażenie głownią guzowatą.

W tym sezonie przy wyborze terminu koszenia kukurydzy na kiszonkę nie ma co oglądać się na kalendarz tylko bacznie obserwować rośliny! Obserwujcie uważnie linię mleczną ziarniaków lub sprawdzajcie suchą masę kukurydzy.

W tym odcinku "Pogotowia polowego top agrar" wyjaśnię Wam jak w tym roku ustalić optymalny termin zbioru kukurydzy na kiszonkę i co zrobić, aby jej jakość była jak najlepsza.

Zachęcam do oglądania!


Picture of the author
Autor Artykułu:dr Maria Walerowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)