Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Kukurydza>

Kukurydza może wytrzymać spory przymrozek

Obrazek

Coraz częściej i z wielu źródeł można usłyszeć o tym, że zwiększeniu ulegnie areał uprawy roślin jarych. Wśród nich prym może wieść kukurydza. Zboża jare bowiem podczas siewu mogą trafić na mało sprzyjające warunki – zimno i mokro.

Jacek Daleszyński13 marca 2018, 18:51
Kukurydza w tym roku jest w miarę prostą alternatywą jeśli chodzi o niewysiane zboża ozime czy wymarznięte te, które udało się wysiać. Wszystko za sprawą tego, że siejemy ją w okresie, kiedy warunki pogodowe przynajmniej w teorii są sprzyjające, czyli jest w miarę ciepła gleba i powietrze. Na takie warunki mogą się nie załapać jeszcze zboża jare, które powinno się wysiewać jak najwcześniej, podobnie ze strączkowymi.

Zimno po wschodach

O ile podczas siewu warunki temperaturowe mogą być optymalne o tyle podczas wschodów i na początku rozwoju kukurydzy już tak być nie musi. Jeśli okaże się, że przyjdzie ochłodzenie to kukurydza może na tym ucierpieć. Nie jest jednak tak, że temperatura na niewielkim plusie od razu hamuje nam wzrost kukurydzy. Oczywiście ma to wpływ na jej rozwój – jest to w końcu gatunek ciepłolubny.

Jakie zatem najniższe temperatury jest w stanie wytrzymać kukurydza? Podczas wschodów może przetrzymać pojedyncze przymrozki. W większości przypadków mogą to być wartości nawet –10°C. A wszystko za sprawą stożka wzrostu, który schowany jest w glebie do czerwca, jeśli roślina została wysiana pod koniec kwietnia.

Uszkodzenia w wyniku niskich temperatur widoczne mogą być na liściach w postaci ich żółknięcia. Jeśli mróz nie był bardzo duży to mogą one przemijać, a pojawienie się kolejnego liścia na roślinie oznacza, że zregenerowała się ona.

jd, fot. Daleszyński


Picture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)