Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Kukurydza może wytrzymać spory przymrozek

13.03.2018

Drukuj

Kukurydza może wytrzymać spory przymrozek

Artykuł dostępny

Kukurydza w tym roku jest w miarę prostą alternatywą jeśli chodzi o niewysiane zboża ozime czy wymarznięte te, które udało się wysiać. Wszystko za sprawą tego, że siejemy ją w okresie, kiedy warunki pogodowe przynajmniej w teorii są sprzyjające, czyli jest w miarę ciepła gleba i powietrze. Na takie warunki mogą się nie załapać jeszcze zboża jare, które powinno się wysiewać jak najwcześniej, podobnie ze strączkowymi.

Zimno po wschodach

O ile podczas siewu warunki temperaturowe mogą być optymalne o tyle podczas wschodów i na początku rozwoju kukurydzy już tak być nie musi. Jeśli okaże się, że przyjdzie ochłodzenie to kukurydza może na tym ucierpieć. Nie jest jednak tak, że temperatura na niewielkim plusie od razu hamuje nam wzrost kukurydzy. Oczywiście ma to wpływ na jej rozwój – jest to w końcu gatunek ciepłolubny.

r e k l a m aJakie zatem najniższe temperatury jest w stanie wytrzymać kukurydza? Podczas wschodów może przetrzymać pojedyncze przymrozki. W większości przypadków mogą to być wartości nawet –10°C. A wszystko za sprawą stożka wzrostu, który schowany jest w glebie do czerwca, jeśli roślina została wysiana pod koniec kwietnia.

Uszkodzenia w wyniku niskich temperatur widoczne mogą być na liściach w postaci ich żółknięcia. Jeśli mróz nie był bardzo duży to mogą one przemijać, a pojawienie się kolejnego liścia na roślinie oznacza, że zregenerowała się ona.

Polecany artykuł

Stonka kukurydziana powracajd, fot. Daleszyński

Polecane dla Ciebie:

article icon

Wyrok na dym z komina sąsiada

Czytaj

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii