Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Kukurydza>

Gallerowe żniwa pod Sochaczewem

– W ubiegłym roku w Europie powierzchnia uprawy kukurydzy wyniosła 26 mln ha, a jej areał będzie jeszcze prawdopodobnie wzrastał – mówił dr Błażej Springer z firmy Euralis.

Jacek Daleszyński3 października 2018, 18:00
Okazją do podsumowania poprzedniego sezonu kukurydzianego i zaprezentowaniu prognoz obecnego było spotkanie zorganizowane przez firmę Agrosimex oraz firmy partnerskie Euralis i Agro Sznajder w miejscowości Strugi w powiecie sochaczewskim.

– Średni plon kukurydzy szacowany na dziś w Polsce to 6,04 t/ha. Obecnie panujące ceny za mokre ziarno na poziomie 500 zł/t i większym pozwalają nieco zminimalizować straty z powodu niższych plonów wynikających z ekstremalnej suszy – mówił dr Springer.

Gorsze, średnie plony od naszych mają Niemcy – nieco ponad 5 t/ha. Nie jest to dobrą wiadomością dla tamtejszych rolników, bo oprócz ziarna brakuje im także kiszonki z kukurydzy. Na mniejszej podaży ziarna zyskują natomiast rolnicy z innych części Europy, bo ceny są bardzo atrakcyjne.

W Polsce coraz więcej kukurydzy

W Polsce mamy obecnie prawie 1,2 mln ha kukurydzy ziarnowej i kiszonkowej, co oznacza wzrost areału w stosunku do roku poprzedniego o 9%. Roślina ta uprawiana jest praktycznie w całym kraju.

– Podlasie uprawia dziś 120 tys. ha kukurydzy przede wszystkim kiszonkowej, Mazowsze to 164 tys. ha, a przoduje Wielkopolska z areałem 230 tys. ha. Kolejne lata to prawdopodobnie następne wzrosty areału – podkreślał dr Springer.

Tropical Dent głównie na ziarno

W ofercie firmy Euralis znajdują się odmiany w grupie Tropical Dent, która dedykowana jest do uprawy przede wszystkim z przeznaczeniem na ziarno. Grupa ta korzysta z genetyki odmian w typie dent dostosowanych wczesnością i szybkością dojrzewania do warunków europejskich. Dzięki dużemu udziałowi bielma mączystego, większego niż w innych odmianach typu dent, ziarno jeszcze szybciej oddaje wodę. Jak podaje hodowca odmian Tropical Dent oddawanie wody z poziomu wilgotności ziarna 40% do poziomu 30% trwa średnio 10 dni. W latach suchych jak obecny rok ten typ potrafił tracić nawet 1,5% wilgotności na dobę.

Tropical Dent w polu

Głównym punktem spotkania była prezentacja odmiany ES Gallery, która należy do grupy Tropical Dent. Odmiana o FAO 270 zarejestrowana jest m.in. we Francji, Austrii, w Czechach i na Słowacji. W Polsce dostępna jest od 2016 r. Odmiana polecana jest na średnie i dobre stanowiska, ale na słabszych ma plonować na poziomie innych odmian.
Rośliny nie należą do najwyższych i mają pokrój generatywny, a kolby są średnio wysoko osadzone.Podczas imprezy odbył się zbiór odmiany ES Gallery kombajnem Claas Tucano 570 z silnikiem o mocy 354 KM i 8-rzędową przystawką. Kombajn wyposażony był w nowy podłokietnik z dotykowym terminalem Cebis o przekątnej ekranu 12''. Jak podkreślił Paweł Kulczycki z Claas Polska znajdujący się na wyposażeniu kombajnu system zarządzania silnikiem DynamiC Power pozwala zaoszczędzić do 10% paliwa przy częściowym obciążeniu maszyny, np. podczas koszenia na połowę szerokości roboczej. Maszynę na czas zbioru użyczył diler Claasa, firma Agro Sznajder z Piotrkowa Trybunalskiego.

– Na dzień dzisiejszy w ofercie naszej firmy znajduje się 7 odmian kukurydzy, wśród nich odmiany kiszonkowe i ziarnowe o różnej wczesności. Wśród nich jest odmiana ES Gallery – mówił Bartosz Stopczyk, dyrektor działu nasion w firmie Agrosimex. Podkreślił, że klienci bardzo sobie chwalą odmianę m.in. za jej dopasowanie do polskich warunków klimatyczno-glebowych.
– Wynik plonowania tej odmiany podczas dzisiejszego koszenia to 16 t/ha przy wilgotności nieco ponad 20%, co w przeliczeniu na suche ziarno daje 15,3 t/ha – dodał Bartosz Stopczyk. Oferta odmian nasion firmy Agrosimex będzie w przyszłości rozwijana, a nowych odmian można spodziewać się już od następnego sezonu.

Gallerowe żniwa odbyły się 2 października 2018 r.

Zobacz relację filmową z tego wydarzenia.

jd, fot. Daleszyński, wid. Siara


Picture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)