Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Gallerowe żniwa pod Sochaczewem

03.10.2018

Drukuj

Gallerowe żniwa pod Sochaczewem

Artykuł dostępny

Okazją do podsumowania poprzedniego sezonu kukurydzianego i zaprezentowaniu prognoz obecnego było spotkanie zorganizowane przez firmę Agrosimex oraz firmy partnerskie Euralis i Agro Sznajder w miejscowości Strugi w powiecie sochaczewskim.

r e k l a m a– Średni plon kukurydzy szacowany na dziś w Polsce to 6,04 t/ha. Obecnie panujące ceny za mokre ziarno na poziomie 500 zł/t i większym pozwalają nieco zminimalizować straty z powodu niższych plonów wynikających z ekstremalnej suszy – mówił dr Springer.

Gorsze, średnie plony od naszych mają Niemcy – nieco ponad 5 t/ha. Nie jest to dobrą wiadomością dla tamtejszych rolników, bo oprócz ziarna brakuje im także kiszonki z kukurydzy. Na mniejszej podaży ziarna zyskują natomiast rolnicy z innych części Europy, bo ceny są bardzo atrakcyjne.

W Polsce coraz więcej kukurydzy

W Polsce mamy obecnie prawie 1,2 mln ha kukurydzy ziarnowej i kiszonkowej, co oznacza wzrost areału w stosunku do roku poprzedniego o 9%. Roślina ta uprawiana jest praktycznie w całym kraju.

Polecany artykuł

Agrosimex wspiera sadowników i rolników– Podlasie uprawia dziś 120 tys. ha kukurydzy przede wszystkim kiszonkowej, Mazowsze to 164 tys. ha, a przoduje Wielkopolska z areałem 230 tys. ha. Kolejne lata to prawdopodobnie następne wzrosty areału – podkreślał dr Springer.

Tropical Dent głównie na ziarno

W ofercie firmy Euralis znajdują się odmiany w grupie Tropical Dent, która dedykowana jest do uprawy przede wszystkim z przeznaczeniem na ziarno. Grupa ta korzysta z genetyki odmian w typie dent dostosowanych wczesnością i szybkością dojrzewania do warunków europejskich. Dzięki dużemu udziałowi bielma mączystego, większego niż w innych odmianach typu dent, ziarno jeszcze szybciej oddaje wodę. Jak podaje hodowca odmian Tropical Dent oddawanie wody z poziomu wilgotności ziarna 40% do poziomu 30% trwa średnio 10 dni. W latach suchych jak obecny rok ten typ potrafił tracić nawet 1,5% wilgotności na dobę.

Tropical Dent w polu

Głównym punktem spotkania była prezentacja odmiany ES Gallery, która należy do grupy Tropical Dent. Odmiana o FAO 270 zarejestrowana jest m.in. we Francji, Austrii, w Czechach i na Słowacji. W Polsce dostępna jest od 2016 r. Odmiana polecana jest na średnie i dobre stanowiska, ale na słabszych ma plonować na poziomie innych odmian.
Rośliny nie należą do najwyższych i mają pokrój generatywny, a kolby są średnio wysoko osadzone.Podczas imprezy odbył się zbiór odmiany ES Gallery kombajnem Claas Tucano 570 z silnikiem o mocy 354 KM i 8-rzędową przystawką. Kombajn wyposażony był w nowy podłokietnik z dotykowym terminalem Cebis o przekątnej ekranu 12''. Jak podkreślił Paweł Kulczycki z Claas Polska znajdujący się na wyposażeniu kombajnu system zarządzania silnikiem DynamiC Power pozwala zaoszczędzić do 10% paliwa przy częściowym obciążeniu maszyny, np. podczas koszenia na połowę szerokości roboczej. Maszynę na czas zbioru użyczył diler Claasa, firma Agro Sznajder z Piotrkowa Trybunalskiego.

– Na dzień dzisiejszy w ofercie naszej firmy znajduje się 7 odmian kukurydzy, wśród nich odmiany kiszonkowe i ziarnowe o różnej wczesności. Wśród nich jest odmiana ES Gallery – mówił Bartosz Stopczyk, dyrektor działu nasion w firmie Agrosimex. Podkreślił, że klienci bardzo sobie chwalą odmianę m.in. za jej dopasowanie do polskich warunków klimatyczno-glebowych.
– Wynik plonowania tej odmiany podczas dzisiejszego koszenia to 16 t/ha przy wilgotności nieco ponad 20%, co w przeliczeniu na suche ziarno daje 15,3 t/ha – dodał Bartosz Stopczyk. Oferta odmian nasion firmy Agrosimex będzie w przyszłości rozwijana, a nowych odmian można spodziewać się już od następnego sezonu.

Gallerowe żniwa odbyły się 2 października 2018 r.

Zobacz relację filmową z tego wydarzenia.

jd, fot. Daleszyński, wid. Siara

Polecane dla Ciebie:

article icon

Rynek zbóż: stawki na krajowym rynku w dół

Czytaj

Zobacz wideo

Pokaz zbioru kukurydzy ES Gallery

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii