Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Kukurydza>

Kukurydza ziarnem przyszłości

Obrazek

Kukurydza pod względem powierzchni uprawy na świecie ustępuje wprawdzie pszenicy, ale pod względem wolumenu produkcji (ok. 1 130 mln ton) jest dominującą uprawą światową, a ziarno przedmiotem szerokiej międzynarodowej wymiany. Począwszy od 2021 przez kolejne trzy lata realizowany będzie program promocji uprawy kukurydzy i sorga z finansowym wsparciem UE pod hasłem „Kukurydza ziarnem przyszłości”.

dr Maria Walerowska17 sierpnia 2021, 06:43

Program ten jest realizowany przez konsorcjum dwóch organizacji: Federację Producentów Nasion Kukurydzy i Sorgo (FNPSMS) z Francji oraz Polski Związek Producentów Kukurydzy (PZPK) z Polski. Program promocji nowoczesnych technologii produkcji, ze szczególnym uwzględnieniem wysokojakościowych, europejskich nasion kukurydzy i sorgo będzie realizowany w 7 krajach europejskich. W Polsce i w Niemczech działania programu koncentrują się na promocji uprawy kukurydzy; we Francji, Hiszpanii i Włoszech - kukurydzy i sorga; zaś w  Bułgarii i Rumunii – sorga. Program promuje europejską jakość nasion kukurydzy i sorgo, a także liczne zastosowania uzyskanych z tych dwu roślin plonów.

Kraje docelowe wybrano do realizacji ze względu na przydatne do uprawy warunki klimatyczne, zakładany potencjalny wzrost powierzchni uprawy oraz osiągany już dziś poziom produkcyjny. Celem tej kampanii jest poszerzenie wiedzy rolników, handlowców i innych specjalistów z branży rolniczej, a także całego społeczeństwa odnośnie jakości europejskich nasion kukurydzy i sorgo oraz szeregu zalet kukurydzy i sorgo, czyniących je „roślinami przyszłości”. Na terenie Polski, w ramach realizowanego programu odbywać się będą corocznie polowe prezentacje odmian połączone ze spotkaniami z rolnikami, seminaria i szkolenia z zakresu gospodarczego znaczenia kukurydzy.
Fot. agrarfoto  Picture of the author
Autor Artykułu:dr Maria Walerowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)