Kukurydzę zasiej w ogrzaną glebę

Rok 2018 pokazał doskonale, jak istotne znaczenie podczas siewu kukurydzy ma temperatura gleby. W miejscach, gdzie zasiano ją w zimne i mokre podłoże wschody trwały nawet 3 tygodnie!
To, jaką gleba osiąga temperaturę wynika z jej składu (zawartość próchnicy i zasobność w wodę) oraz pogody. Dokładniej mówiąc z terminu rozpoczęcia wiosny. W Polsce jest to związane z położeniem geograficznym. Choć obserwowane są zmiany klimatu, to wymagania kukurydzy są niezmienne. Postępujące od lat 90. zmiany klimatyczne doprowadziły do zwiększenia zasięgu uprawy kukurydzy na terenie Polski, głównie kukurydzy ziarnowej. Ma to odzwierciedlenie w tym, że wysiewane są odmiany coraz późniejsze o wyższym potencjale plonowania. Również przyspieszeniu uległ optymalny termin siewu – około 2 tygodnie.
Przyspieszone terminy wiążą się z płytszym wysiewem nasion, na głębokość około 3-4 cm. Wcześniejszy wysiew to także większa szansa na szybsze dojrzewanie oraz wyższe plony. To, ile zasiać kukurydzy, w jakiej obsadzie, w jakim terminie znajdziecie Państwo w marcowym wydaniu top agrar (3/2019) od strony 142.