Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Kukurydza>

Kukurydzę zasiej w ogrzaną glebę

Obrazek

Rok 2018 pokazał doskonale, jak istotne znaczenie podczas siewu kukurydzy ma temperatura gleby. W miejscach, gdzie zasiano ją w zimne i mokre podłoże wschody trwały nawet 3 tygodnie!

Tomasz Czubiński4 marca 2019, 14:50

To, jaką gleba osiąga temperaturę wynika z jej składu (zawartość próchnicy i zasobność w wodę) oraz pogody. Dokładniej mówiąc z terminu rozpoczęcia wiosny. W Polsce jest to związane z położeniem geograficznym. Choć obserwowane są zmiany klimatu, to wymagania kukurydzy są niezmienne.  Postępujące od lat 90. zmiany klimatyczne doprowadziły do zwiększenia zasięgu uprawy kukurydzy na terenie Polski, głównie kukurydzy ziarnowej. Ma to odzwierciedlenie w tym, że wysiewane są odmiany coraz późniejsze o wyższym potencjale plonowania. Również przyspieszeniu uległ optymalny termin siewu – około 2 tygodnie. 

Przyspieszone terminy wiążą się z płytszym wysiewem nasion, na głębokość około 3-4 cm. Wcześniejszy wysiew to także większa szansa na szybsze dojrzewanie oraz wyższe plony. To, ile zasiać kukurydzy, w jakiej obsadzie, w jakim terminie znajdziecie Państwo w marcowym wydaniu top agrar (3/2019) od strony 142. Picture of the author
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)