StoryEditor

Kukurydziane nowości Bayera

W nowym sezonie spod skrzydeł marki DEKALB pojawią się trzy kukurydziane nowości. Wśród nich znajdzie się między innymi bardzo wczesny dent o FAO 230.
02.10.2020., 12:10h

– Najbardziej dynamicznie do tej pory rozwijał się segment odmian wczesnych i średnio wczesnych kukurydzy na krajowym rynku, tj. o FAO 220–250. I te odmiany cieszyły się największym zainteresowaniem rolników, stanowiąc prawie 50% rynku. Od kilku lat widać także tendencję wzrostu zainteresowania i popularności odmian z segmentu późnego, co wiąże się w głównej mierze ze zmieniającym się klimatem. Producenci także poszukują odmian tolerujących okresowe niedobory wody i my staramy się tym wymaganiom sprostać, wprowadzając nowe odmiany na rynek – podkreśla Katarzyna Gallewicz z firmy Bayer. Między innymi nowością na najbliższy sezon jest odmiana DKC 3888 (FAO 270), która dobrze toleruje stresowe warunki uprawowe, takie jak okresowe niedobory wody w glebie i wysokie temperatury (HD – Heat and Drought), dzięki czemu plonuje wysoko i wiernie – przekonuje. DKC3888 to średnio późna odmiana o bardzo wysokim i stabilnym poziomie plonowania na ziarno o ziarnie typu dent. Charakteryzuje się bardzo dobrym wigorem początkowym. Wykształca średnio wysokie rośliny o mocnych łodygach, dobrze rozwiniętym systemie korzeniowym, bardzo dobrej zdrowotności oraz wysokiej tolerancji na wyleganie.


Nowości na sezon 2021


Oprócz tej odmiany pod marką DEKALB w nowym sezonie pojawią się jeszcze 2 nowe propozycje.– Pierwszą z nich jest DKC3079 (FAO 230). Jest to najwcześniejsza odmiana kukurydzy o ziarnie typu dent w naszym portfolio. Przeznaczona jest do uprawy na ziarno na obszarze całego kraju. Wyróżnia się bardzo wysokim plonem oraz niską wilgotnością ziarna w czasie zbioru – podkreśla Marcin Liszewski z firmy Bayer. Charakteryzuje się bardzo dobrym wigorem początkowym i tolerancją na chłody wiosenne. Wykształca mocne i zdrowe łodygi, nie łamie się i nie wylega. Koszulki, okrywające kolby, są krótkie i łatwo się otwierają. Dzięki silnemu efektowi dry down, bardzo szybko oddaje wodę w końcowej fazie dojrzewania – wyjaśnia doradca. Sprawdza się także na słabszych glebach.

– Drugą nowością wśród odmian ziarnowych jest DKC3609 (FAO 250–260). W swojej grupie wczesności wyróżnia się bardzo wysokim potencjałem plonowania oraz bardzo dobrą tolerancją na chłody wiosenne. Wytwarza średniowysokie rośliny z nisko zawieszonymi kolbami oraz ziarno typu dent o wysokiej masie tysiąca ziaren. Odmiana przeznaczona jest do uprawy na glebach średnich i dobrych. Oprócz wysokiej wydajności, atutem odmiany DKC3609 jest także wysoka tolerancja na wyleganie, również w przypadku opóźnionego terminu zbioru – mówi Marcin Liszewski.

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. kwiecień 2024 15:10