Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Uprawa>Kukurydza>

LG w trosce o jakość kiszonki

Obrazek

 

W zeszłym roku susza pokrzyżowała plany producentom kukurydzy, nie tylko ziarnowej, ale także kiszonkowej. Wiele gospodarstw mlecznych miało problemy nie tylko z ilością, ale i także jakością kiszonki z kukurydzy. Już dzisiaj warto dobrze się przygotować do kolejnego sezonu, aby na każdym etapie produkcji kukurydzy zadbać o każdy detal, aby uzyskać jak najlepszą paszę dla bydła.

dr Maria Walerowska28 marca 2016, 06:00

Inicjatorem cyklu szkoleń jest firma Limagrain wraz z partnerami (BASF, K+S, Adob, John Deere, VB Beton, Geo Polska, Holaras, LNB). Projekt o nazwie „Ekspert kiszonkowy”powstał w celu poprawy jakości kiszonek z kukurydzy, ponieważ audyt wykonany przez przedstawicieli firmy Limagrain wielu silosów w gospodarstwach mlecznych i biogazowych, wykazał niedoskonałość i braki w jakości kiszonki z kukurydzy. Podczas szkoleń rolnicy przekonują się, że o jakość kiszonki dba się już od momentu wyboru odmiany kiszonkowej o jak najwyższej strawności, poprzez nawożenie, ochronę łanu, a w końcu przez wybór jak optymalnego terminu zbioru i starannego zakiszenia zebranego materiału. Podczas takiego szkolenia odbywa się nie tylko cykl wykładów, ale także przedstawiciele firmy Limagrain przeprowadzają praktyczne szkolenie przy silosie i wskazują jakie parametry należy analizować, aby określić jakość zakiszonej kukurydzy.

Silos będzie dobrej jakości, jeżeli:

  •  kiszonka będzie maksymalnie ubita (minimalna gęstość ubicia sieczki to 220 kg s.m./m3);
  •  pH zgromadzonego substratu w silosie będzie miało wartość poniżej 4;
  •  nie zaobserwujemy żadnych wycieków;
  •  materiał w silosie nie jest porażony przez grzyby;
  •  temperatura zbadana w kilku miejscach na czole silosu jest stabilna.

Podczas części praktycznej szkolenia mocno podkreślano znaczenie optymalnej suchej masy kiszonki, która powinna mieścić się w zakresie 30–35%. Dbałość o ten parametr – który jednocześnie powinien być wyznacznikiem optymalnego terminu zbioru – zapewnia bowiem właściwe ubicie zielonej masy w silosie (im jest ona wyższa tym gorsze jest ubicie w silosie, a zbyt niska s.m. grozi wyciekami z silosu), zachowana jest równowago pomiędzy zawartością skrobi, a strawnością i zawartością włókna.

Ocena suchej masy jest bardzo prosta i może ją wykonać każdy samodzielnie w gospodarstwie. Potrzebny jest do tego rębak do gałęzi, waga i suszarka do grzybów. Najpierw należy pobrać z pola kilka reprezentatywnych roślin, następnie rozdrobnić je rębakiem i dobrze wymieszać uzyskaną sieczkę. Następnie próbę 100 g sieczki należy suszyć przez kilka godzin w suszarce do grzybów, i ponownie zważyć wysuszony materiał. Waga wysuszonej próbki jest jednocześnie procentowym wynikiem zawartości suchej masy.

Jedno ze szkoleń w ramach projektu „Ekspert kiszonkowy” odbyło się w Szołdrach w gospodarstwie należącym do Kombinatu Rolno-Przemysłowego Manieczki przy współpracy Zespołu Szkół Rolniczych w Grzybnie. Rolnicy przybyli na to szkolenie mogli także bezpłatnie zbadać jakość swojej kiszonki z kukurydzy.

 

mwalPicture of the author
Autor Artykułu:dr Maria Walerowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)