Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Kukurydza>

MaxiMaiz – nowa kiszonkowa mieszanina Syngenty

Obrazek

W kukurydzy stawiamy na 3 strategiczne kierunki, tj. odmiany średnio późne typu dent, średnio wczesne odmiany ziarnowe oraz odmiany kiszonkowe, takie jak jedne z najnowszych SY Amfora, SY Nomad czy SY Feronia. A naszym hitem dla producentów mleka jest projekt MaxiMaiz, tj. 3 odmiany kiszonkowe w jednym worku – mówił Łukasz Bojkowski z Syngenta, podczas Dni Kukurydzy zorganizowanych na polach stacji doświadczalnej IOR-PIB w Winnej Górze (Wielkopolska). 

dr Maria Walerowska24 września 2021, 10:59

Nowością jest m.in. późna odmiana SY Premeo (FAO 280-290) o ziarnie typu dent oraz znajdujące się jeszcze pod kodami odmiany średnio późne SE 2319 oraz SB 2359 w typie dent. W segmencie odmian ziarnowych nowością są m.in. odmiany SY Calo (FAO 220-230) oraz SY Invictus (FAO 230).

Na polu mogliśmy zobaczyć kolekcję ponad 20 odmian kiszonkowych i ziarnowych. Wśród tych pierwszych wyróżniała się zwłaszcza zeszłoroczna nowość, tj. odmiana kiszonkowa SY Amfora (FAO 260) z grupy Powercell o bardzo wysokiej strawności całych roślin oraz zawartości energii. Dzięki bardzo mocnemu wigorowi wiosennemu, sprawdza się do siewu na stanowiska wolniej nagrzewające się.

Z kolei SY Feronia to odmiana (FAO 250) kiszonkowa, również może być przeznaczona na ziarno. Odmiana z grupy Powercell. Nadaje się na siewy na stanowiska wolniej nagrzewające się. Cechuje ją dobry wigor wiosenny. Przeznaczona na wszystkie stanowiska glebowe, toleruje również te słabsze. W 2021 r. zarejestrowana została także kolejna odmiana kiszonkowa, tj. SY Nomad (FAO 250).

- Odznacza się bardzo wysoką strawnością włókna oraz dobrą zawartością skrobi. Nadaje się na gleby średnie i słabe, na których stabilnie plonuje. Nie choruje i ma stabilną łodygę. Daje wysoki plon suchej masy – przekonywał Łukasz Bojkowski.

MaxiMaiz – trzy w jednym

Nowością jaką oferuje Syngenta w segmencie odmian kiszonkowych jest mieszanka specjalnie wyselekcjonowanych 3 odmian dostępna w jednym opakowaniu pod nazwą MaxiMaize (FAO 250).

- Jest ona stabilniejsza w plonowaniu, niż pojedyncze odmiany w niej wykorzystane i zasiane osobno. Jest także dużo stabilniejsza, jeśli chodzi o dowiezienie solidnego plonu wolnego od głowni, wylegania łodygowego, wylegania korzeniowego – przekonuje Małgorzata Srebro z Syngenty. Co ważne, w worku znajdują się nasiona specjalnie wyselekcjonowanie pod kątem kalibrażu, co ułatwia ich wysiew. Pomysł przywędrował m.in. z Holandii, czyli zagłębia mleczarskiego i tam się doskonale sprawdza – dodaje.

Nasiona będą nieco droższe od pojedynczych odmian kiszonkowych i oferowane także w wariancie z zaprawą insektycydową (Force 20 CS) oraz repelentem (Korit 420 FS). Partnerem projektu MaxiMaiz jest firma Claas, która do zbioru odmian MaxiMaiz udostępnia sieczkarnię Jaguar 960 (technologia shredlage).

Lumax niekoniecznie w pełnej dawce

Lumax i Elumis to dwa sprawdzone rozwiązania w ochronie herbicydowej kukurydzy oferowane przez firmę Syngenta.

- Na polach doświadczalnych zastosowaliśmy Lumax w dawce 2,5 l/ha w połączeniu z 40 g/ha nikosulfuronu z kondycjonerem wody. Takie rozwiązanie jest nie tylko dobry efekt chwastobójczy, ale także jest korzystne cenowo – mówił Jarosław Rawski z firmy Syngenta.1 z 6
Dzień Kukurydzy Syngenta w Winnej Górze

Dzień Kukurydzy Syngenta w Winnej Górze

2 z 6
Dzień Kukurydzy Syngenta w Winnej Górze

Dzień Kukurydzy Syngenta w Winnej Górze

3 z 6
Dzień Kukurydzy Syngenta w Winnej Górze

Dzień Kukurydzy Syngenta w Winnej Górze

4 z 6
Dzień Kukurydzy Syngenta w Winnej Górze

Dzień Kukurydzy Syngenta w Winnej Górze

5 z 6
Dzień Kukurydzy Syngenta w Winnej Górze

Dzień Kukurydzy Syngenta w Winnej Górze

6 z 6
Dzień Kukurydzy Syngenta w Winnej Górze

Dzień Kukurydzy Syngenta w Winnej Górze

Picture of the author
Autor Artykułu:dr Maria Walerowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)