Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Kukurydza>

Na jaką głębokość należy siać kukurydzę?

Trwa kolejny trudny sezon. Przedwiośnie było bardzo zimne i suche. Wiosna przywitała rośliny przymrozkami. W pierwszej dekadzie kwietnia wystąpiły wprawdzie opady atmosferyczne, ale to wciąż za mało, by przegonić widmo suszy rolniczej. Rozpoczną się lada chwila siewy kukurydzy. Jak głęboko powinny być zasiane jej nasiona?

15 kwietnia 2022, 06:00

Wydaje się, że agrotechnika kukurydzy jest już rozpracowana szczegółowo, a jednak co roku widać na polach nierówne jej wschody. Jednym z powodów może być niewłaściwa głębokość siewu nasion, zwłaszcza na stanowiskach mozaikowatych lub w niedostatecznie ogrzaną glebę. W tym roku należy ponadto liczyć się ze stanowiskami przesuszonymi, gdyż zimowe, niewielkie rezerwy wody dawno zniknęły, a opady do połowy marca nie są wystarczające.

Nasiona kukurydzy wysiewa się na głębokość 4–6 cm, mając na uwadze ogrzanie gleby i jej uwilgotnienie. Jeśli temperatura gleby na tym poziomie wynosi ok. 5°C należy siać płycej, a na glebach lżejszych, o temperaturze powyżej 8° oraz przesuszonych, korzystniejszy dla optymalnych wschodów będzie siew głębszy. Nasiona mają wówczas dostęp do wilgotnego podłoża, korzystają z cieplejszej wody gruntowej, więc i dynamika wschodów będzie lepsza.

Wykształcenie w tych warunkach nieco dłuższego hipokotylu i przebicie się siewki przez warstwę gleby nie będzie dla roślin problemem. Należy jednak przykryć nasiona luźną warstwą gleby, by nie opóźniać wschodów i wyeliminować zaskorupienie pola.

UWAGA KONKURS - do wygrania publikacja "Kukurydza - przewodnik polowy".

Nie czekaj i zabierz udział już dziś !


Wypełnij formularz zgłoszeniowy i wygraj 1 z 3 przewodników ! 

Regulamin konkursu dostępny TUTAJ. Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)