StoryEditor

Nawożenie przez nawadnianie

Na Uniwersytecie Warmińsko–Mazurskim na początku listopada ubiegłego roku podczas ogólnopolskich warsztatów przedstawiono wyniki badań projektu Optifert – zautomatyzowanego systemu nawożenia i nawadniania na potrzeby dużych i średnich gospodarstw rolnych.
16.01.2014., 12:01h

Polscy, niemieccy i austriaccy naukowcy pracowali wspólnie nad tym systemem. Sercem wszystkich urządzeń pracujących na polu (obrotowej deszczowni na kołowym podwoziu, zbiorników mieszająco–dozujących) jest sensor zasobności gleby w składniki pokarmowe: NO3, NH4, PO4 i K. Na podstawie danych pochodzących z sensora oprogramowanie pobiera informacje o zasobności gleby i warunkach pogodowych i dobiera do nich odpowiednie dawki nawóz i wody w zależności od fazy rozwojowej rośliny.
System jest w ciągłych badaniach. Jak dotąd w 2013 r. przetestowano trzy modele prototypowe na polu kukurydzy o powierzchni 25 ha w Niemczech.
Sensor zasobności gleby w składniki pokarmowe został w 2013 r. wyróżniony srebrnym medalem na targach Agritechnika w Hanowerze.
jd

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
18. kwiecień 2024 10:44