Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Kukurydza>

Oby wczesne siewy nie okazały się falstartem

Obrazek

Komunikaty agrometeorologiczne z wielu rejonów kraju świadczą o dość zaawansowanych siewach zbóż i buraków cukrowych. Oby niektóre uprawy nie okazały się falstartem, zwłaszcza buraka.

Janusz Biernacki11 kwietnia 2021, 20:09
Nie jest zaskoczeniem, że w pierwszej dekadzie kwietnia rolnicy sieją zboża jare oraz buraki cukrowe, a najgorliwsi także kukurydzę. Przy dość łagodnej wiośnie to nawet wskazane. Tegoroczna jest jednak dość kapryśna pod względem pogody i potwierdza raczej ludowe przysłowie: „Kwiecień plecień….”. Wskazują na to m.in. zestawienia temperatur przy powierzchni gruntu oraz temperatura gleby na głębokości 5 cm – patrz tabela i wykres (dane IMGW) oraz częste widoki za oknem z opadami śniegu, śniegu ziarnistego, gradu, czy śniegu z deszczem.Co wynika z tego zestawienia? Ano okazuje się, że pod koniec pierwszej dekady kwietnia w wielu rejonach kraju występują jeszcze przygruntowe przymrozki z wartościami skrajnymi poniżej –5,5°C (Jelenia Góra –7,7°C; Kłodzko –6,0°C; Białystok –5,5°C; Kraków –5,5°C). Również temperatura gleby na głębokości 5 cm w wielu rejonach jest minusowa lub zbliżona do zera (Jelenia Góra –0,6°C; Kalisz 0,0°C; Kielce 0,0°C; Krosno –0,1°C; Kłodzko 0,1°C; Lublin 0,2°C; Suwałki –0,2°C; Warszawa 0,1°C; Wrocław 0,2°C, czy Włodawa 0,3°C).

W tych warunkach nie można więc oczekiwać szybkich i wyrównanych wschodów roślin. Zwłaszcza gatunki o nieco wyższych wymaganiach cieplnych podczas wschodów, tj, burak i kukurydza będą cierpiały, co może skutkować koniecznością przesiewu niektórych ich plantacji.

Drugim zagrożeniem agrotechnicznym przy tak niskich temperaturach gleby i przy gruncie jest powolne korzystanie z azotu przez uprawy ozime, a kolejnym – spadek skuteczności działania herbicydów doglebowych i ryzyko fitotoksycznej reakcji roślin na stosowane w ostatnich dniach regulatory wzrostu.

Zapowiadane na sobotę i niedzielę okresowe ocieplenie może nie wystarczyć do zrekompensowania potrzeb cieplnych upraw, tym bardziej, że kolejne dni ponownie mają być chłodniejsze i z lokalnymi przygruntowymi przymrozkami.
Nie można jednak popadać w skrajny pesymizm, gdyż natura radziła sobie nie z takimi kaprysami pogody, a nadejście lepszej pogody to tylko kwestia czasu…
[bie]


Picture of the author
Autor Artykułu:Janusz Biernacki
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)