Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Portal partner

Omacnicy mniej, ale jednak jest

11.10.2017

Drukuj

Omacnicy mniej, ale jednak jest

Artykuł dostępny

Zacznę od tego, że choć kukurydza jest dojrzała i ziarno osiągnęło stadium czarnej plamki, to wyłuskane z kolby i zbadane pod kątem wilgotności ma ponad 30, a nawet niemal 40% wody. To sporo, a w obecnych warunkach po przejściu przez kombajn zyska dodatkowe kilka procent. Bardzo wilgotne są liście okrywowe i osadki kolb i stąd pochodzi dodatkowa woda w ziarnie po omłocie. Ze zwiększonej wilgotności wynika też zauważalne porażenie kolb grzybami z rodzaju Fusarium. Niebezpieczeństwo ze strony toksyn w tym roku jest bardzo realne, a zanieczyszczonego nimi ziarna może nie udać się sprzedać lub wykorzystać na paszę.

r e k l a m a

Niemniej jednak niektórzy z rolników, którzy mają sporo kukurydzy do koszenia zaczynają już zbierać ziarno z wcześniejszych odmian. Pocieszeniem jest fakt, że chociaż omacnica w tym roku nie wyrządziła dużych szkód. Nie oznacza to jednak, że nie występuje w ogóle. Larwy można znaleźć nie tylko w dolnym odcinku źdźbła, ale także w kolbie. Nie wszystkie bowiem przemieściły się jeszcze w dół rośliny, by tam przezimować.

Walka na ściernisku

Na tym etapie rozwoju kukurydzy już nic w kwestii zwalczania omacnicy nie zrobimy. Czekamy na ściernisko i tam możemy działać. Podstawą jest jak najlepsze rozdrobnienie  dolnych odcinków łodyg, w których zimują, tuż nad ziemią. Talerzowanie, najlepiej dwukrotne jest skuteczne, ale jeszcze większą skuteczność dają mulczery, które dokładniej rozdrabniają słomę. Mechaniczne rozbijanie resztek pozwala na zwalczenie nawet 70% gąsienic omacnicy.

Poniżej kilka zdjęć wykonanych 10 października.

jd, fot. Daleszyński

Polecane dla Ciebie:

article icon

Skup bydła: Popyt na żeńską połowę

Czytaj

Galeria zdjęć

Złamane źdźbło – efekt żerowania omacnicy.
Otwór zdradzający żerowanie omacnicy.
Omacnica w osadce kolbowej po przejściu przez kombajn.
Larwa wewnątrz kolby.
Różówa grzybnia oznacza obecność grzybów fuzaryjnych.

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii