Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Portal partner

Paleta odmian IGP

11.10.2017

Drukuj

Paleta odmian IGP

Artykuł dostępny

Firma IGP Polska zaprosiła rolników na Dni Kukurydzy do Wielkopolski. W miejscowości Gościejewo zaprezentowała swoje odmiany specjalnie wyselekcjonowane na rynek polski. Gości przywitał Krzysztof Piłat, kierownik regionu Polska i Kraje Bałtyckie. Szerzej o ofercie odmian przeznaczonych na rynek polski opowiedział natomiast Stjepan Spretnjak – produkt menadżer kukurydza i soja. Zwrócił uwagę na fakt, że w ofercie IGP Polska znajduje się ponad 30 odmian o FAO od 200 do 300 z przeznaczeniem na ziarno, kiszonkę i biogaz. Szeroka oferta wynika z faktu, że firma współpracuje z sześcioma europejskimi hodowcami co gwarantuje dostęp do szerokiej puli genowej i stąd taka różnorodność odmian. Dzięki temu w ofercie są odmiany ziarnowe FAO 200 oraz pełny dent ziarnowy o FAO 300. Podstawowymi czynnikami wpływającymi na selekcję odmian dla naszego rynku są trudne warunki uprawy, jak okresowe niedobory wody czy słabsze stanowiska. Zanim odmiana trafi na rynek polski sprawdzana jest w Niemczech i następnie w trzech polskich lokalizacjach.

Nowości i bicie rekordu

W niedalekiej przyszłości do kolekcji odmian dołączy Mogekko – odmiana ziarnowa o FAO 240 będąca obecnie w badaniach rejestrowych COBORU. Inna nowość, która wkrótce trafi do oferty to również odmiana ziarnowa Baychaka o FAO 220.

r e k l a m aNastępnym punktem programu była prezentacja niektórych odmian firmy na polu. Wśród nich znajdowały się nie tylko odmiany ziarnowe, ale także te przeznaczone na kiszonkę. Nieco więcej uwagi poświęcono odmianie Codigip o FAO 260. Jest to typowa ziarnówka o typie ziarna flint–dent (zbliżona do flint) zarejestrowana w naszym kraju w 2016 roku. W dniu imprezy ta odmiana była koszona w celu ustanowienia rekordu polski w plonie kukurydzy. Użyty został w tym celu kombajn Claas Lexion 770 z 12-rzędową przystawką. W trzech próbach, podczas których za każdym razem koszony był 1 ha kukurydzy sprawdzano plon ziarna oraz jego wilgotność. Ostatecznie za rekord uznany został plon uzyskany podczas pierwszej próby – 16,34 t/ha ziarna mokrego o wilgotności 41,32% (po przeliczeniu plon ziarna suchego wyniósł 11,149 t/ha). Nad prawidłowym przebiegiem bicia rekordu czuwali sędziowie z Biura Rekordów, a ważenie plonu odbywało się na certyfikowanych wagach.

Krótka galeria z wydarzenia poniżej.

jd, fot. Daleszyński

Polecane dla Ciebie:

article icon

Rynek zbóż: sytuacja przed żniwami się ustabilizowała

Czytaj

Galeria zdjęć

Gości przywitał Krzysztof Piłat z IGP.
O ofercie odmian opowiedział Stjepan Spretnjak.
Rolnicy przy kolekcji odmian.
O zaprezentowanych odmianach mówił Tomasz Świstek z IGP.
Rozkład opadów w 2017 r. w miejscu organizowanej imprezy.
Przedstawicielka Biura Rekordów omówiła przebieg bicia rekordu plonu kukurydzy.
Kombajn podczas próby bicia rekordu.
Goście przygladający się pracy kombajnu.
Przesypywanie i ważenie ziarna z 1 ha.
Oficjalny wynik i zarazem rekord plonu kukurydzy.

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii