Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Kukurydza>

Pamiętaj o zwalczaniu omacnicy!

Obrazek

Wprawdzie susza na zachodzie kraju wyrządziła spore szkody, także w kukurydzy, to jednak jej występowanie nie zaszkodziło aktywności omacnicy prosowianki. Ciepła pogoda sprzyjała wręcz jej rozwojowi. Po zbiorze kukurydzy pomyślmy o jej zwalczaniu na ściernisku.

dr Maria Walerowska21 września 2018, 18:00

Dobrym rozwiązaniem do walki z omacnicą prosowianką po zbiorze kukurydzy jest zastosowanie mulczera. Wielu rolników jednak nie dysponuje nim w gospodarstwie, natomiast prawie zawsze znajdzie się gruber lub talerzówka. Pytanie jaki wtedy sprzęt lepiej użyć do zniszczenia larw omacnicy, które jesienią schodzą do podstawy łodygi kukurydzy. Zastosowanie grubera nie do końca jest  optymalnym rozwiązaniem. Samo wymieszanie resztek pożniwnych z glebą w znikomym stopniu zmniejszy liczebność gąsienic omacnicy, zimujących w dolnych częściach łodyg.

Lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie brony talerzowej, która dodatkowo tnie masę na mniejsze części. Sprawia to, że resztki szybciej mineralizują się i omacnica traci naturalne środowisko do przezimowania. Talerze mogą także niszczyć same gąsienice. Dobrze, jeśli talerzówka zagregatowana jest z ciężkim wałem, który dodatkowo zmiażdży twarde łodygi, np. wał pierścieniowy pryzmowy z niezależnie pracującymi kołami.Picture of the author
Autor Artykułu:dr Maria Walerowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)