Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Kukurydza>

Plantacje kukurydzy przed wschodami

Podobnie jak w ubiegłych latach, rolnicy w całej Polsce zasiali sporo kukurydzy na ziarno. Terminy siewu były rożne w zależności od regionu kraju, ale jedno łączy wszystkie województwa – brak wilgoci w glebie przed i po siewie. Dopiero ostatni tydzień przyniósł większe opady w południowych województwach. Reszta kraju czeka z upragnieniem na obfity deszcz.

Bartłomiej Czekała3 maja 2019, 15:41
W całej Polsce rolnicy w różnych terminach siali kukurydzę. Ci, którzy ryzykowali wczesny siew, dłużej musieli czekać na wschody, bo temperatura gleby nie była odpowiednia. Do tego brakowało wilgoci. Na tych plantacjach wschody pojawiły się pod koniec kwietnia. Teraz zaczynają kiełkować kukurydze siane po 20 kwietnia.

Ochwaszczanie przed- i powschodowe

Niektórzy rolnicy decydują się na odchwaszczanie przedwschodowe, zwłaszcza na stanowiskach, gdzie uprawa przedsiewna była na kilka dni przed siewem i chwasty pojawiły się na niej bardzo szybko. Inni planują zabiegi powschodowe. Pierwsze herbicydy najlepiej jest zastosować w fazie 3-4 liści. Ostatnie zabiegi można jeszcze wykonać  niektórymi preparatami w fazie 8-9 liści.

Tekst: B. Czekała, M. Drożdż. Zdjęcia i montaż: M. Drożdz.

ZOBACZ FILM!


Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)