Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Portal partner

Pogoda popsuła Dzień Kukurydzy w Osinach k. Puław

11.09.2017

Drukuj

Pogoda popsuła Dzień Kukurydzy w Osinach k. Puław

Artykuł dostępny

Dr Kozyra realizuje unijny projekt „Wsparcie do rolnictwa niskoemisyjnego zdolnego do adaptacji klimatu obecnie oraz w perspektywie lat 2030 i 2015 (LCAgri). Naukowiec przyznawał, że na kominach Zakładów Azotowych w Puławach są zamontowane filtry, ale emitują one nadal parę wodną z dwutlenkiem węgla oraz jeszcze groźniejszy podtlenek azotu.

r e k l a m aTen ostatni emitują też gleby. Przeciętnie w ciągu roku ulatnia się z 1 ha gleby 2 kg podtlenku azotu, a to oznacza realną stratę 60 kg azotu. Jego zdaniem należy wprowadzać do uprawy elementy rolnictwa precyzyjnego, uprawę pasową i uproszczoną – ograniczać zużycie paliwa oraz chronić glebę przed utratą wody. Należy większą uwagę zwracać na płodozmian oraz upowszechnienie roślin motylkowych.

– Kukurydza na powierzchni 1 ha wiąże tyle samo dwutlenku węgla co 2 ha lasu – stwierdził prof. Tadeusz Michalski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, opierając się na badaniach francuskich specjalistów. Profesor przyznał, że wchodzi do uprawy coraz więcej późnych odmian tej rośliny, ale te nie są najlepiej wykorzystywane przez bydło.

Liczy się jakość i wartość pokarmowa – optymalnie 30–35% suchej masy. Bardzo istotna jest też zawartość skrobi. Dużo skrobi to dużo mleka z wysoką zawartością tłuszczu i białka – argumentował. Podkreślał, że bardzo istotne jest optymalne wybranie terminu zbioru kukurydzy na kiszonkę.

Kukurydzą na kiszonkę obsiewa się w Polsce 600 tys. ha. Przy obecnym stanie pogłowia bydła mlecznego powinno być jej dwa razy więcej – mówił prof. Michalski.
Na imprezie jedna z firm zaprezentowała siewnik do precyzyjnego wysiewu kukurydzy w technologii strip-till. Jej przedstawiciel omówił zasady działania urządzenia. Zademonstrował też przystawkę do agregatu. Jeden z rolników zapytał o cenę takiego siewnika.

– Przeciętnie cena 1 m szerokości takiego siewnika wynosi 100 tys. zł netto, co przy szerokości zazwyczaj 3 m daje kwotę 300 tys. zł netto – odparł handlowiec.

Na polach puławskiego IUNG-u zaprezentowano ponad 100 odmian kukurydzy wystawionych przez 22 firmy hodowli nasion z kraju i zagranicy. Był to dorobek hodowlany z ostatnich lat.

– Chodziło nam o porównanie odmian w normalnych warunkach produkcyjnych w uprawie orkowej. Zaprezentowaliśmy odmiany ziarnowe i kiszonkowe – poinformował nas prof. Jerzy Księżak z IUNG.

Wystawiły się też firmy z otoczenia rolnictwa. Planowany był polowy pokaz maszyn i narzędzi do zbioru kukurydzy – siew pasowy strip till, mulczer, zakiszanie ziarna w rękawach, zbiór kukurydzy, na co najbardziej liczyli licznie przybyli uczniowie szkół rolniczych dowiezieni przez swoich nauczycieli. Niestety, ulewy i długotrwałe opady deszczu, jakie ostatnio przetoczyły się nad Lubelszczyzną uniemożliwiły pokazy. Gleba była tak mokra, że ciężki sprzęt z pewnością by ugrzązł.
as

Polecane dla Ciebie:

article icon

Łowczy milczy, sołtys odmawia, a wójt liczy głosy

Zamów wersję premium

Galeria zdjęć

Prof. Tadeusz Michalski, UP w Poznaniu i prof. Wiesław Oleszak, dyr. IUNG-PIB w Puławach.
Dr hab. Jerzy Kozyra, IUNG-PIB w Puławach.
Dzień Kukurydzy w Osinach k. Puław
Dzień Kukurydzy w Osinach k. Puław
Dzień Kukurydzy w Osinach k. Puław
Dzień Kukurydzy w Osinach k. Puław
Dzień Kukurydzy w Osinach k. Puław
Dzień Kukurydzy w Osinach k. Puław
Dzień Kukurydzy w Osinach k. Puław
Dzień Kukurydzy w Osinach k. Puław
Dzień Kukurydzy w Osinach k. Puław
Dzień Kukurydzy w Osinach k. Puław

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii