Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Uprawa>Kukurydza>

Polski robot do uprawy kukurydzy

Obrazek

Konsorcjum: UNIA Sp. z o.o., Przemysłowy Instytut Maszyn Rolniczych oraz Instytut Lotnictwa rozpoczęły prace nad polskim robotem polowym przeznaczonym do uprawy kukurydzy.

Janusz Biernacki9 września 2020, 12:02
Zadania, które stawia się przed inteligentnym urządzeniem to monitorowanie stanu upraw, wykonywanie selektywnych zabiegów opryskiwania, zgodnych z agrotechniką i spełniających wymogi ochrony środowiska oraz zmniejszenie zużycia nawozów i środków ochrony roślin.

Maszyna, jak deklarują beneficjenci projektu, będzie wyposażona w sensory, układy przetwarzające pozyskiwane dane oraz precyzyjny system sterowania procesami agrotechnicznymi. Ma być wykorzystywana zarówno w gospodarstwach wielkotowarowych, jak i w mniejszych, w tym przez ekologicznych producentów rolnych.

Jak informuje Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, projekt uzyskał ponad 12 mln złotych unijnego dofinansowania z Programu Inteligentny Rozwój, a prace nad nim potrwają do 2023 r. Resort podkreślił, że prowadzenie upraw zgodnie z celami Rolnictwa 4.0, polegającego na zastosowaniu rozwiązań cyfrowych w codziennej pracy, pozwala obniżyć koszty działalności gospodarstwa rolnego i podnieść jego dochodowość. Ogranicza również problem braku rąk do pracy.
[Źródło: PAP; oprac. bie]


Picture of the author
Autor Artykułu:Janusz Biernacki
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)