Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Kukurydza>

Późna pszenica może się udać

Obrazek

Wielu rolników z powodzeniem przetestowało już u siebie późne siewy pszenicy. Sprzyjają im długie i ciepłe jesienie.

Jacek Daleszyński26 września 2016, 15:40

Jak pokazuje praktyka pszenica zasiana po burakach czy kukurydzy ziarnowej może się udać. Wielu rolników woli nawet takie rozwiązanie niż siew zbóż jarych, które w warunkach powtarzającej się coraz częściej suszy wiosennej są po prostu zawodne.
Pszenica siana w listopadzie czy nawet grudniu rodzi obawy o jej kondycję podczas zimy. Okazuje się jednak, że taka uprawa może lepiej przezimować niż terminowo wysiana. Pokazała to zima z początku tego roku, kiedy optymalnie wysiane pszenice wymarzły.

W przypadku pszenicy z opóźnionego siewu ważna jest m.in. jego norma. Hodowcy rekomendując daną odmianę zalecają jej zwiększenie o 10–15%. Praktyka pokazuje, że rolnicy wysiewają nawet 30% więcej materiału niż w przypadku optymalnego terminu siewu. Ma to na celu zrekompensowanie niższego potencjału krzewienia roślin. Dla późnej pszenicy faza ta przypada przeważnie na wiosnę.

W najnowszym numerze "top agrar Polska" przeczytacie, jak uprawia się późną pszenicę na Dolnym Śląsku. Bohater reportażu opowiada o technologii od momentu zejścia z pola przedplonu. Zapraszamy do lektury od strony 56.

jd, fot. DaleszyńskiPicture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)