Zarejestruj się i zaloguj aby przeczytać kolejne 3 artykuły.
Wszystkie przeczytasz dzięki prenumeracie lub kupując dostęp.
r e k l a m a
Krajowy rynek zbóż
Ten zastój jest efektem kiepskiego eksportu zbóż z Polski – dotyczy to ziarna jakościowego (na eksport wysyłane jest tylko pszenica najwyższej jakości), jak i paszowego (zamarł eksport pszenżyta i żyta paszowego, a jedynie niewielkie ilości jęczmienia paszowego jadą do Niemiec). Z kolei w kraju wiele paszarni w lutym nie kupowało ziarna, a hodowcy zainteresowani zakupami mogli przebierać w ofertach. Dlatego transakcje, które dochodziły do skutku były zwierane po cenach minimalnych.Nie lepiej jest w przypadku kukurydzy. Tego ziarna mamy w kraju po tym trudnym sezonie pod dostatkiem. Dokładnie odwzorowują to ceny suchego ziarna, które lokalnie spadły nawet poniżej 600 zł/t netto. Na razie więc ci, którzy suszyli mokre ziarno nie mogą liczyć zysków. Spory problem mają zwłaszcza rolnicy, którzy zmagazynowali całe plony licząc na lepsze ceny na początku br roku. Dwumiesięczny marazm cenowy nadal trwa. Obecnie skupujący za suche ziarno oferują od 560 do 610 zł/t netto. Tylko w jednym z sondowanych przez nas punktów skupu rolnikom oferowano aż 650 zł/t netto.
r e k l a m a
- pszenica konsumpcyjna – 643 zł/t
- pszenica paszowa – 625 zł/t
- żyto – 542 zł/t
- pszenżyto – 573 zł/t
- jęczmień – 607 zł/t
- kukurydza – 597 zł/t
Zagraniczny rynek zbóż
Polecany artykuł

Kukurydza odwdzięczy się za głębszą uprawę
Ostatni raport USDA o produkcji i zapasach zbóż, pogoda w USA i Ameryce Południowej, działania spekulantów giełdowych oraz zmiany kursów walut – to czynniki, które w ostatnim czasie podniosły giełdowe wyceny zbóż i krótko po tym doprowadziły na powrót korekt w dół.
Analitycy USDA w lutowej prognozie po raz kolejny podnieśli światową produkcję pszenicy o 1,2 mln t do nowego rekordu ponad 758 mln t. Wzrost osiągnięto poprzez przeszacowanie zbiorów na Ukrainie i w Argentynie o 0,5 mln t. Mimo wzrostu prognozowanego poziomu konsumpcji pszenicy światowe zapasy zbóż nadal pozostają na rekordowym poziomie 266,1 mln t (o 2 mln t mniej niż prognoza ze stycznia br.). Warto dodać, że większość tych zapasów znajduje się w Chinach.
Jeżeli natomiast chodzi o kukurydzę, to w skali globalnej obniżono prognozy zbiorów głównie z powodu argentyńskiej produkcji, która ma być o 3 mln t niższa niż przed rokiem. Według USDA zbiory kukurydzy w Brazylii pozostały na tym samym poziomie co rok temu i wynoszą 95 mln t, chociaż sami Brazylijczycy szacują, że zebrali o 7 mln ton mniej niż w 2016 roku. Tym samym światowe zapasy kukurydzy szacowane są przez USDA na 60 mln t.

Kukurydza. Fundamenty plonu

Jan Bromberek
współpraca: Bartłomiej Czekała
Widziałeś już nasze video "Kiedy zainwestować w biogazownię? Zapraszamy na webinarium!"?
r e k l a m a
r e k l a m a