Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Kukurydza>

Prognozy, spekulacje, kursy walut, pogoda – zobacz, co jeszcze obniża ceny zbóż!

Obrazek

Na lokalnym rynku zbóż nadal panuje marazm. Wprawdzie pojawia się coraz więcej ofert sprzedaży ziarna, to jednak kupujących jest jak na lekarstwo. Nasza najnowsza sonda w punktach skupu pokazała, że stawki za krajowe ziarno nadal są poniżej oczekiwań rolników. Ale przyczyn kiepskich cen jest więcej.

Jan BromberekBartłomiej Czekała22 lutego 2018, 21:33
W kraju korekty w górę przez chwilę objęły tylko pszenicę konsumpcyjną dostarczaną do portów. Ziarno to podrożało na początku drugiej dekady lutego do poziomu 725 zł/t netto przy zawartości białka 14%. Ale takiego surowca na rynku nie ma obecnie wiele w ofertach, stąd wyjątkowo wysoka cena. Poza tym handel idzie opornie.

Krajowy rynek zbóż

Ten zastój jest efektem kiepskiego eksportu zbóż z Polski – dotyczy to ziarna jakościowego (na eksport wysyłane jest tylko pszenica najwyższej jakości), jak i paszowego (zamarł eksport pszenżyta i żyta paszowego, a jedynie niewielkie ilości jęczmienia paszowego jadą do Niemiec). Z kolei  w kraju wiele paszarni w lutym nie kupowało ziarna, a hodowcy zainteresowani zakupami mogli przebierać w ofertach. Dlatego transakcje, które dochodziły do skutku były zwierane po cenach minimalnych.

Nie lepiej jest w przypadku kukurydzy. Tego ziarna mamy w kraju po tym trudnym sezonie pod dostatkiem. Dokładnie odwzorowują to ceny suchego ziarna, które lokalnie spadły nawet poniżej 600 zł/t netto. Na razie więc ci, którzy suszyli mokre ziarno nie mogą liczyć zysków. Spory problem mają zwłaszcza rolnicy, którzy zmagazynowali całe plony licząc na lepsze ceny na początku br roku. Dwumiesięczny marazm cenowy nadal trwa. Obecnie skupujący za suche ziarno oferują od 560 do 610 zł/t netto. Tylko w jednym z sondowanych przez nas punktów skupu rolnikom oferowano aż 650 zł/t netto.

Średnie ceny zbóż netto w kraju kształtują się w tym tygodniu następująco:

  • pszenica konsumpcyjna – 643 zł/t
  • pszenica paszowa – 625 zł/t
  • żyto – 542 zł/t
  • pszenżyto – 573 zł/t
  • jęczmień – 607 zł/t
  • kukurydza – 597 zł/t
Zobacz wszystkie ceny skupu zbóż w kraju!

Zagraniczny rynek zbóż


Ostatni raport USDA o produkcji i zapasach zbóż, pogoda w USA i Ameryce Południowej, działania spekulantów giełdowych oraz zmiany kursów walut – to czynniki, które w ostatnim czasie podniosły  giełdowe wyceny zbóż i krótko po tym doprowadziły na powrót korekt w dół.
Analitycy USDA w lutowej prognozie po raz kolejny podnieśli światową produkcję pszenicy o 1,2 mln t do nowego rekordu ponad 758 mln t. Wzrost osiągnięto poprzez przeszacowanie zbiorów na Ukrainie i w Argentynie o 0,5 mln t. Mimo wzrostu prognozowanego poziomu konsumpcji pszenicy światowe zapasy zbóż nadal pozostają na rekordowym poziomie 266,1 mln t (o 2 mln t mniej niż prognoza ze stycznia br.). Warto dodać, że większość tych zapasów znajduje się w Chinach.

Jeżeli natomiast chodzi o kukurydzę, to w skali globalnej obniżono prognozy zbiorów głównie z powodu argentyńskiej produkcji, która ma być o 3 mln t niższa niż przed rokiem. Według USDA zbiory kukurydzy w Brazylii pozostały na tym samym poziomie co rok temu i wynoszą 95 mln t, chociaż sami Brazylijczycy szacują, że zebrali o 7 mln ton mniej niż w 2016 roku. Tym samym światowe zapasy kukurydzy szacowane są przez USDA na 60 mln t.

Tymczasem na rekord idzie Rosja, gdzie zbiory były o 11% większe niż w 2016 roku. Szczególnie imponująco wygląda wzrost zbiorów pszenicy, które osiągnęły poziom 87 mln t. Rosjanie szacują, że ten sezon także będzie rekordowy. Oziminy póki co są w dobrej kondycji, a zasiewy ocenia się na 17 mln ha. Rosjanie wygrywają obecnie także konkurencję o dostawy ziarna do Egiptu. Ich ziarno pod względem jakości bije na głowę zboża z Ukrainy.

Jan Bromberek

współpraca: Bartłomiej Czekała


Newsletter rynkowy
Picture of the author
Autor Artykułu:Jan Bromberek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)