Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Kukurydza>

Przerośnięte chwasty długo giną

Obrazek

Późne odchwaszczanie kukurydzy oznacza, że chwasty są podczas zabiegu zaawansowane w rozwoju. Czy chemia sobie z nimi poradzi?

Jacek Daleszyński24 czerwca 2021, 12:30
W tym roku późne zabiegi powschodowe w kukurydzy były normą. Tak chłodnego maja wielu rolników nie pamięta, a dodatkowo był on bardzo deszczowy i mokry, więc okienek pogodowych na zabiegi, nie tylko chwastobójcze w kukurydzy, było jak na lekarstwo.

Kukurydza jest o tyle "łatwą" rośliną, że nawet bardzo zachwaszczoną można z powodzeniem wyczyścić z chwastów, oczywiście maksymalnie do fazy 8 liści kukurydzy. Substancje zarejestrowane w tej uprawie są na tyle mocne, że z powodzeniem zwalczają nawet przerośnięte już chwasty czy te będące w fazie kwitnienia (w tym roku takich plantacji nie brakowało – przykład na zdjęciu z Wielkopolski). Byłbym zatem spokojny o efekt, ale warto pamiętać, że taka plantacja raczej nie da już rekordowych plonów, bo została stłamszona przez chwasty. Warto też pamiętać, że niektóre chwasty, jak w naszym przykładzie ze zdjęcia, mogły wytworzyć już nasiona, a to oznacza zasilenie glebowego banku nasion chwastów, które pojawią się w uprawach następczych.

Rozwiązanie na przyszłość to stosowanie np. zabiegu doglebowego przedwschodowego przy dobrej wilgotności gleby, a także dawek dzielonych. W tym systemie łapiemy chwasty w mniej zaawansowanych fazach rozwojowych.

jd, fot. Daleszyński


Picture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)