Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Kukurydza>

Rynek zbóż: atak zimy w Stanach – kontrakty w górę

Obrazek

Świąteczna i noworoczna przerwa nie wpłynęła znacznie na zmiany cen na krajowym rynku zbóż. Właściwie można powiedzieć, że obecnie mamy taką samą sytuację, jak na zamknięciu „starego roku”. Ale za Oceanem atak zimy wywołał reakcję na giełdach.

Jacek Daleszyński4 stycznia 2018, 13:08
Krajowy rynek niejako budzi się z letargu. Jeszcze przed Świętami mieliśmy uspokojenie w skupach, a początek nowego roku tylko scementował tą sytuację. Podczas dzisiejszej sondy cenowej oczywiście zmiany cen odnotowaliśmy, ale są one na tyle symboliczne, że niemal niezauważalne. Część podwyżek, które najczęściej wynoszą 10–15 zł/t została zaplanowana niejako na zachętę, żeby skusić rolników do sprzedaży. W jednym z punktów skupu w woj. warmińsko-mazurskim podwyżkę jęczmienia skomentowano „cenę podnosimy, ale i tak nikt ziarna nie przywiezie”. To odzwierciedla dość trafnie nastroje na rynku i wśród samych rolników.

Część skupów nie zdecydowała się jeszcze na rozpoczęcie kupowania ziarna w tym roku ze względu na m.in. przerwę inwentaryzacyjną. Tak jest np. w pojedynczych skupach w woj. pomorskim, wielkopolskim czy łódzkim.

Kukurydza – suche ziarno lekko w górę

Skup kukurydzy suchej trwa. W jej przypadku najczęściej mamy do czynienia z podwyżkami cen skupu o 10–20 zł/t, np. w woj. opolskim, pomorskim, lubuskim, mazowieckim, podkarpackim i podlaskim. Zupełnie inaczej jest z kukurydzą mokrą. Nieliczne skupy wciąż podają cenę za to ziarno, a większość zaprzestała już skupu. Ciągle jednak jeszcze można spotkać kukurydzę ziarnową na polach, na które nie dało się wjechać i wcale nie jest to zjawisko rzadkie. Jeśli nadejdą mrozy to z pewnością uda się ją zebrać, a wtedy stawki na mokre ziarno z pewnością znowu się pojawią. Wiemy jednak, że jeszcze w przerwie świąteczno–noworocznej niektórzy rolnicy próbowali kosić kukurydzę. Część też z braku możliwości wjazdu decydowała się na ręczne obrywanie kolb i ich omłot w gospodarstwie.

Pojawiła się też informacja wśród rolników, że w woj. dolnośląskim niektóre punkty kontraktują już kukurydzę mokrą z przeznaczeniem na grys z nowych zbiorów za 420–430 zł/t netto.  O takich doniesieniach będziemy na bieżąco informować.

Giełdy w górę

Podwyżki cen kontraktów według oficjalnych informacji spowodowane są potencjalnym zagrożeniem plonowania pszenicy w USA, która może ucierpieć z powodu ataku zimy w niektórych stanach, a szczególnie tam, gdzie silnym mrozom nie towarzyszą opady śniegu. Jest jednak mało prawdopodobne, żeby wpłynęło to na podwyżki cen na naszym rynku. Można się spotkać z opiniami, że są to tylko spekulacje.

Na zamknięciu wczorajszej sesji Euronext pszenica w kontrakcie marcowym kosztowała równo 160 euro/t. Za oceanem natomiast taki sam kontrakt wyceniono na 160,2 $/t.
Kukurydza w kontrakcie jeszcze styczniowym na Euronext kosztowała wczoraj 154 euro/t, a za oceanem w kontrakcie marcowym 139 $/t.

Średnie ceny zbóż z dzisiejszej sondy:
  • pszenica konsumpcyjna – 653 zł/t,
  • pszenica paszowa – 632 zł/t,
  • żyto konsumpcyjne – 546 zł/t,
  • pszenżyto – 574 zł/t,
  • jęczmień – 606 zł/t,
  • kukurydza sucha – 596 zł/t,
  • kukurydza mokra – 390 zł/t.

Aktualne ceny zbóż sprawdzisz tutaj.

jd


Picture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)