Zaloguj
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Kukurydza>

Rynek zbóż: na polach niskie temperatury, w skupach niskie ceny

Nie dość, że ceny w skupach są, mówiąc delikatnie, mało atrakcyjne to jeszcze panujące mrozy nie pozwalają spać spokojnie w obawie o stan zbóż ozimych i rzepaku.

Jacek Daleszyński1 marca 2018, 15:01
Stawki za zboże na naszym rynku już od dłuższego czasu pozostają poniżej oczekiwań rolników. Jak pisaliśmy w poprzednim tygodniu handel zbożem jest raczej umiarkowany. Eksportuje się mało pszenicy jakościowej, a zboża paszowe jeśli już jest kupowane to za najniższe stawki. Jego podaż jest bowiem spora, a chętnych na kupno już zdecydowanie mniej.

Widmo wymarznięć

Zmartwieniem dla rolników są nie tylko niskie ceny skupu zbóż, ale także pogoda. Silne mrozy to niestety obawa o kondycję ozimin zwłaszcza tam, gdzie nie ma śniegu. Już można usłyszeć opinie, że nie tylko jęczmień, ale także niektóre odmiany pszenicy nie przetrwają fali niskich temperatur. Trudno już teraz szacować, jakie straty w oziminach wyrządzi mróz. Można jednak prognozować, że jeśli część zbóż ozimych i rzepaku wypadnie to prawdopodobnie pewna część tego areału zostanie obsiana zbożami jarymi i kukurydzą.

Pozostało 71 % tekstu
Ten artykuł jest dostępny dla subskrybentów top agrar Premium.

Tylko 3 zł za pierwsze 3 miesiące nieograniczonego dostępu. Skorzystaj ze specjalnej oferty i dołącz do grona czytelników Strefy Premium już teraz!

Codziennie przygotowujemy dla Ciebie m. in. fachowe artykuły, porady i komentarze ekspertów, raporty oraz prognozy rynkowe. Bądź na bieżąco z tym, co najważniejsze dla rolnika.

SubskrybujZaloguj się
Picture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Przewiń W GÓRĘ LUB KLIKNIj aby WRÓCIĆ DO STRONY GŁÓWNEJ