Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Kukurydza>

Rynek zbóż: Wniosek o kontrolę ziarna z Ukrainy

Obrazek

Walne Zgromadzenie Lubelskiej Izby Rolniczej zgłosiło kolejny już wniosek o podjęcie działań ograniczających import zbóż z Ukrainy.

Andrzej Sawa10 kwietnia 2017, 11:08

Samorząd argumentuje, że obecnie nie ma prawnych możliwości kontrolowania transportów ziarna, które trafia do nas z innych krajów UE, np. ze Słowacji. O ile import ten w przypadku Europy nie stanowi problemu, o tyle dla Polski, a szczególnie Lubelszczyzny (ze względu na sąsiedztwo i małą pojemność rynku, powoduje destabilizację – ceny skupu zbóż w Lubelskiem są niższe o ponad 10% w porównaniu z resztą kraju.

Delegatów szczególnie niepokoi fakt, że już w br. pojawiły się sygnały o przyznaniu dla Ukrainy wyższych kontyngentów na ziarno zbóż i kukurydzy. LIR apeluje o ścisły monitoring wwożonych transportów w celu ustalenia, czy jego część zgodnie z deklaracjami jest reeksportowana do innych państw UE, czy całość dostaw trafia na rynek polski? Izba apeluje o całkowity zakaz importu powyżej wielkości kontyngentów wwozowych i obowiązkową kontrolę jakości wwożonego zboża, rzepaku i soi, w tym także na obecność GMO.

1 stycznia 2016 r. weszła w życie umowa o wolnym handlu pomiędzy Ukrainą i UE. Zakłada ona całkowite zniesienie ceł na ponad 82% ukraińskich produktów rolnych. Pozostała część, a więc zboża, wieprzowina, wołowina i drób została objęta bezcłowymi kontyngentami.

Ukraina rocznie produkuje ponad 32 miliony ton pszenicy, sama zużywa z tego 12 mln t. Co z pozostałymi 20 mln t?
as

Fot. SierszeńskaPicture of the author
Autor Artykułu:Andrzej Sawa
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)