Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.plZaloguj
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Kukurydza>

Rynek zbóż: ziarno wreszcie drożeje!

Obrazek

To musiało się prędzej czy później wydarzyć i wreszcie się stało! W tym tygodniu stawki w cennikach wielu krajowych punktów skupu poszły w górę. Rekordziści płacą dziś 720 zł netto za tonę pszenicy konsumpcyjnej i 700 zł netto za tonę jęczmienia!

Bartłomiej Czekała16 listopada 2017, 12:58
Od tegorocznych żniw obserwowaliśmy w zasadzie stagnację cen krajowego ziarna. Wahania cen na poziomie +/- 20 zł na 1 tonie to praktycznie żadna zmiana. Jednak taka stabilizacja cen na stosunkowo niskim poziomie nie mogła trwać wiecznie. I wreszcie w tym tygodniu na krajowym rynku pojawiły się sygnały do zwiększenia stawek w skupach. A te lokalnie poszybowały w górę!

Pszenica po 750 zł!

Podwyżki dotknęły przede wszystkim pszenicy paszowej i konsumpcyjnej oraz jęczmienia paszowego. Za pszenicę konsumpcyjną krajowi handlowcy oferują w zależności od lokalizacji i parametrów od 610 do nawet 720 zł netto za 1 tonę. W przypadku ziarna paszowego ten zakres wynosi od 590 do 670 zł netto. Ale usłyszeliśmy też w jednym ze skupów, że w obrocie między rolnikami pojawiają się nawet stawki 750 zł netto. Podobny, niespodziewany wzrost cen skupu odnotowaliśmy w przypadku jęczmienia paszowego. Tu większość stawek w kraju przekracza już 600 zł netto z tonę, ale rekordzista oferuje 700 zł netto!

Przyczyny podwyżek

Skąd takie ożywienie na rynku? Przyczyn może być kilka. Za nami trudne żniwa i trwa ciężki sezon na polach. Chociaż plony zbóż generalnie były bardzo dobre, to przez opady deszczu i opóźnione zbiory jakość wielu partii ziarna jest obniżona. Część krajowych zbóż została do dziś na polach, na które nie można nawet wjechać, by przygotować pole do kolejnych zasiewów. Także z powodu niekorzystnej pogody w wielu regionach kraju nie udało się zasiać ozimin. Tam, gdzie się udało albo są problemy z nadmiarem wody na polu albo wschody są kiepskie z uwagi na opóźniony termin siewu. Do tego wielką niewiadomą jest pogoda wiosną. Jeżeli zima będzie obfita w opady, to wiosenne prace polowe także się opóźnią kosztem optymalnych terminów zasiewów. W tej sytuacji zboże dobrej jakości w suchym magazynie zaczyna nabierać wartości. Zapotrzebowanie na rynku jest, a rolnicy, do których trafiają w ostatnich dniach i tygodniach zaliczki dopłat z ARiMR nie mają chwilowo silnej presji na spieniężenie zbożowych zapasów. Z pewnością za krajowymi podwyżkami cen nie kryją się ceny na światowych giełdach, bo tam ostatnie notowania przyniosły nieznaczne, ale jednak spadki kontraktów na grudzień i styczeń.

Kukurydza sypie ładnie, ale…


…nie idą z tym w parze znaczne obniżki cen. Pogoda ma duży wpływ na rynek. Tylko w regionach, gdzie w ostatnich 2 tygodniach nie wystąpiły opady można spotkać kolejki w punktach skupu mokrej kukurydzy. W pozostałych częściach Polski ziarna na rynku jest mniej, bo koszenie kukurydzy idzie opornie. Kombajny topią się na polach i nie pomagają tu nic stalowe liny do wyciągania, bliźniacze koła, gąsienice, a nawet napęd na tylnią oś kombajnu. Ziemia jest tak nasiąknięta wilgocią, a rowy pełne wody, że sprzęt ważący kilkanaście czy kilkadziesiąt ton po prostu grzęźnie na polu. Dlatego jak polska długa i szeroka wszędzie widać jeszcze wiele nieskoszonych plantacji kukurydzy.
A w skupach ceny mokrego ziarna wahają się od 340 do 420 zł netto za tonę. Najczęściej za ziarno o wilgotności 30% można dostać 380-390 zł netto/t. Ceny suchego ziarna są obecnie nieopłacalne dla tych, którzy suszą, ponieważ stawki 560-580 zł/t nie pokrywają kosztów suszenia. To ziarno warto jednak przechować, bo w ostatnich latach sucha kukurydza wiosną zawsze drożała.

A oto średnie stawki netto ze wszystkich sondowanych przez nas punktów skupu:
  • pszenica konsumpcyjna  647 zł,
  • pszenica paszowa  625 zł,
  • jęczmień  587 zł,
  • pszenżyto 565 zł,
  • żyto  542 zł,
  • kukurydza sucha 588 zł,
  • kukurydza mokra  381 zł.

ZOBACZ WSZYSTKIE CENY SKUPU ZBÓŻ W KRAJU!!!

Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy