Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Portal partner

Seminaria uprawowe ruszyły z kopyta!

10.01.2017

Drukuj

Seminaria uprawowe ruszyły z kopyta!

Artykuł dostępny

Głównym tematem naszych  tegorocznych seminariów uprawowych jest nowe podejście do płodozmianu, a konkretnie postaramy się wspólnie z naszym ekspertem – niezależnym doradcą agrotechnicznym, którym jest niezmiennie dr Hansgeorg Schönberger z firmy N.U. Agrar, podpowiedzieć, jakie rośliny uprawiać, aby na tym zarobić i rozwiązać problemy agrotechniczne, np. problem uciążliwych chwastów.

r e k l a m aW niektórych rejonach problemem jest uodporniony wyczyniec polny. W doświadczeniach N.U. Agrar okazało się, że rozwiązaniem może być w tym wypadku dobrze ułożony płodozmian, np. rzepak, pszenica, kukurydza, jęczmień jary. W takim zmianowaniu na problematycznym stanowisku, gdzie występowało ponad 2000 roślin wyczyńca, po takim zmianowaniu po 4 latach jego populacja zmniejszyła się do ok. 400 roślin.

Równie ważnym zagadnieniem jest odpowiednie dopasowanie międzyplonów, które ze względu na wymagania związane z zazielenieniem musimy uprawiać. Mieszanki międzyplonowe powinny być przemyślane i dopasowane do płodozmianu. W zmianowaniach z ziemniakami należy unikać uprawy facelii, która sprzyja porażeniu ziemniaków przez rdzawą plamistość. W takiej sytuacji lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie w międzyplonie nicieniobójczych odmian rzodkwi oleistej. Z kolei w płodozmianie rzepaczanym powinniśmy unikać roślin strączkowych, a lepiej zastosować esparcetę lub wykę kosmatą. Przed burakami cukrowymi na glebach o wysokim pH w międzyplonie można zastosować facelię lub rzodkiew oleistą – pod warunkiem, ze w płodozmianie nie znajduje się rzepak ozimy.

Już jutro zapraszamy do Opola, potem będziemy w Poznaniu i w Ostródzie! Więcej informacji z naszych seminariów znajdziecie Państwo w najbliższym numerze „top agrar Polska”.

Dziękujemy za Waszą obecność i już dzisiaj zapraszamy do Lublina w przyszłym roku!

Read more in the premium version

article icon

Sprawdż za ile kupisz krajowy sprzęt zielonkowy!

Order a premium version

Galeria zdjęć

Od lewej: Karol Bujoczek, red. naczelny "top agrar Polska" i dr Hansgeorg Schönberger z firmy N.U. Agrar,
Prawie 300 osób przyjechało na dzisiejsze seminarium uprawowe do Lublina.
Prawie 300 osób przyjechało na dzisiejsze seminarium uprawowe do Lublina.
Nasz ekspert stara się odpowiedzieć na każde pytanie uczestników.
Podczas spotkania warto robić cenne notatki.
W przerwie mozna zapoznać się z bogatą ofertą wydawniczą "top agrar Polska".
Seminarium w Lublinie
Seminarium w Lublinie
Seminarium w Lublinie
Seminarium w Lublinie

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii