Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Kukurydza>

Siewy kukurydzy są na finiszu

Gospodarujący na mniejszym areale rolnicy z południowo-zachodniej Polsce aż do zeszłego tygodnia czekali z siewami kukurydzy. Doświadczenia sprzed dwóch lat nauczyły ich, że nie ma co się spieszyć z siewem, a ziarno posiane nawet w maju daje dobry plon i nie jest narażone na przymrozki.

Bartłomiej Czekała24 kwietnia 2019, 12:23
Chęć wykorzystania resztek wilgoci w glebie dla lepszych wschodów sprawiła, że prace polowe przyspieszyły i teraz rolnicy w kończą siewy kukurydzy. Nie tylko ci mniejsi gospodarze. Także duże gospodarstwa, takie jak Kombinat Rolny Kietrz czy Top Farms Głubczyce, gdzie do uprawy kukurydzy przeznaczono dwa tysiące hektarów, właśnie kończą siewy.

– Siewy zaczęliśmy tydzień temu od odmiany kiszonkowej i dziś w nocy będziemy je kończyli. Uprawę zaczęliśmy od rozlewania gnojowicy, później uprawa kompaktorem na głębokość 8 cm. Ze względu na suszę zaczęliśmy wcześniej siać, żeby utrzymać jeszcze resztkę wilgoci w glebie. Na tym polu obecnie prowadzimy ok 20 doświadczeń na własne potrzeby tak, aby mieć porównanie, która z odmian jest najlepsza w plonowaniu na masę zielona kiszonki – mówi Przemysław Kotowicz,  specjalista działu roślin paszowych Top Farms Głubczyce.

– W tym roku rozpoczęliśmy siewy wyjątkowo wcześnie siewy kukurydzy, ponieważ aura pogodowa na to pozwalała. Poza tym chcemy złapać resztki wilgoci w glebie, żeby kukurydza powschodziła. Dzisiaj powinniśmy skończyć te siewy. Łącznie may w tym roku 1600 ha kukurydzy. Mamy bardzo duże pogłowie bydła, dlatego ok. 900 ha kukurydzy jest przeznaczone na kiszonkę. W zależności od plonu pozostała część zasiewów pójdzie w całości na sprzedaż ziarna lub częściowo przeznaczymy ją na kiszonkę – Marek Oblicki, dyrektor ds. produkcji roślinnej w Kombinacie Rolnym Kietrz.


tekst:  Bartłomiej Czekała, Mariusz Drożdż  Zdjęcia: Mariusz Drożdż


Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)