Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Kukurydza>

Tego jeszcze nie było! Zimowa kiszonka z kukurydzy [WIDEO]

Obrazek

Warunki pogodowe ubiegłej jesieni były w wielu regionach na tyle złe, że niektórych prac polowych nie dało się wykonać. Mamy sygnały, że niektórzy rolnicy próbują zimą, gdy grunt zamarzł, zebrać z pól to, co na nich zostało. Dziś mamy film z koszenia i zakiszania kukurydzy. Tylko czy to ma sens? 

Aneta LewandowskaMarcin Jajor5 lutego 2018, 17:19

Nie da się ukryć, że ciężkie czasy wymagają użycia desperackich metod. Na portalu YouTube trafić można na filmy autorstwa rolników, którzy zimą musieli skończyć zbiór kukurydzy. Część z nich postanowiła zakisić ją w pryzmach lub balotach. Tylko czy takie działanie ma sens?

Według eksperta Marka Skwiry z firmy Limagrain, to nie jest dobry pomysł. 

- Niestety, nic dobrego z tego materiału nie będzie - mówi specjalista - Kukurydza jest za sucha, nie nadaje się do wystarczającego ubicia. Ziarno dojrzałe, twarde, wymaga dokładniejszego zgniecenia. Żaden zakiszacz nie poprawi jej jakości - dodaje.

W dobrze wykonanej kiszonce z kukurydzy widzimy, że każdy ziarniak jest co najmniej uszkodzony lub przełamany. Dzięki temu skrobia, cukier potrzebny do zakiszenia, jest dostępny. W twardych, wyschniętych ziarnach zawartość cukru jest bardzo mała i są na tyle twarde, że nie przełamią się tak łatwo.

Dodatkowo materiał bardzo trudno ubić, a tym samym zachować kluczowy wymóg dobrej jakości paszy, czyli dokładne wyparcie powietrza. Konsekwencją jest bardzo realne zagrożenie ze strony namnażających się grzybów i ich toksycznych metabolitów (mikotoksyn). Co zrobić w takiej sytuacji?

- Najlepszym rozwiązaniem w takim przypadku jest tylko zbiór na ziarno, pod warunkiem, że kolby nie są porażone fusarium - radzi Marek Skwira - Mikotoksyny w kiszonce są bardzo niebezpieczne, powodują duże problemy z rozrodem (zaburzenia owulacji, degradacja błony śluzowej macicy itp.).

Zobacz, jak wyglądał zimowy zbiór kukurydzy i zakiszanie!


al, mj
źródło: Youtube.com1 z 4
Koszenie kukurydzy w styczniu.

Koszenie kukurydzy w styczniu.

2 z 4
Formowanie pryzmy ze skoszoną kukurydzą..

Formowanie pryzmy ze skoszoną kukurydzą..

3 z 4
Formowanie bel ze skoszonej kukurydzy.

Formowanie bel ze skoszonej kukurydzy.

4 z 4
Dokładne duszenie pryzmy z kukurydzą.

Dokładne duszenie pryzmy z kukurydzą.

Picture of the author
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska
Pozostałe artykuły tego autora
Picture of the author
Autor Artykułu:Marcin Jajor
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)