Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Kukurydza>

Trwa zbiór kukurydzy na ziarno. Jaka wilgotność i plony?

Na Opolszczyźnie trwają mocno spóźnione żniwa kukurydzy na ziarno. Wiosna była zimna, więc wegetacja roślin później ruszyła. Wprawdzie niektórzy rolnicy zaczęli zbierać ziarno już miesiąc wcześniej, wielu przystąpiło do żniw dopiero pod koniec października.

6 listopada 2021, 06:10

 Ziarno jest jednak bardzo mokre: w Kombinacie Rolnym Kietrz wilgotność oscylowała wokół 35-37 procent przy FAO 240. Część ziarna idzie na suszarnię, a część jest śrutowana i zakiszana w rękawach foliowych na paszę dla bydła. W Kombinacie z pierwszych zbiorów plon wyniósł 16 ton z hektara.

Rolnicy spieszą się, żeby uwalniać pola pod siew pszenicy. Większość suszy ziarno i czeka, bo choć ceny są wysokie, podwyżka kosztów środków do produkcji była znacznie wyższa.

Trwają też zbiory kukurydzy z poletek doświadczalnych.

W filmie głos zabierają:

  • Marek Oblicki, dyr. ds. produkcji roślinnej w Kombinacie Rolnym Kietrz,
  • Janusz Sarnicki, rolnik z Domaszowic,
  • Krzysztof Jędrysek, rolnik z Kozłówek
  • Marek Szwec, Pioneer - Corteva
Zapraszamy do obejrzenia filmu!

Tekst i zdjęcia: dr Mariusz Drożdż
Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)