Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Kukurydza>

Trwają siewy kukurydzy. Jakie będą wschody? (FILM)

W zachodniej i południowej części Polski areał zasiewów pod kukurydzę na ziarno i na kiszonkę jest dosyć duży. W ostatnich latach do końca kwietnia było już po zasiewach. W tym roku z uwagi na przebieg pogody ich termin się przesunął.

Bartłomiej Czekała1 maja 2021, 15:11

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak przebiegają siewy kukurydzy tej wiosny na południu Polski.
  • Jakie doświadczenia mają plantatorzy kukurydzy z ostatnich lat.
  • Czy w obecnych warunkach pogodowych lepsza jest uprawa orkowa czy bezorkowa pod kukurydzę
Ostatnio w naszym „Pogotowiu polowym TAP” dr Maria Walerowska tłumaczyła jakie są kluczowe zasady warunkujące szybkie i wyrównane wschody kukurydzy. Po pierwsze temperatura gleby na głębokości ok. 6 cm powinna mieć minimum 6 st. C dla odmian typu flint i minimum 8 st. C dla odmian typu dent. Po drugie istotne jest aby zasiać kukurydzę w wilgotna glebę, by nasiona miały wodę potrzebną do skiełkowania. Po trzecie wreszcie niewskazana jest zbyt szybka prędkość jazdy siewnikiem. To zrozumiałe, że w przypadku korzystania z usługowego siewu czas jest ważny i nowoczesnym sprzętem można siać z prędkością 12- 14 km/h, ale optymalna prędkość to między 10 a 12 km/h.

Skuteczne odchwaszczanie kukurydzy - zapisz się na webinarium!

„Temperatura jest odpowiednia, siejemy”


Nawet rolnicy z południowej Polski, którzy zawsze jako pierwsi siali kukurydzę, tej wiosny musieli przesunąć zasiewy na koniec kwietnia.

 - Zaczęliśmy siewy, troszeczkę pogoda się poprawiła. Nie ma zastoisk wodnych, ale jest zimno. Gleba nie ma takiej temperatury, która by nas zadowalała, nocami były jeszcze przymrozki, ale w najbliższych dniach temperatura dzienna będzie wynosiła 12- 15 stopni, dlatego siejemy. W tym roku w gospodarstwie mamy 200 ha kukurydzy – mówi Dariusz Gajewski, rolnik ze Starowic Dolnych.

Jak dodaje, ta wiosna jest taka jakie były kiedyś. Tylko ostatnie lata, gdy zimy były bardzo łagodne wcześniej można było wjechać na pola i wykonywać wszystkie prace.

Kukurydza na ziarno i na kiszonkę


Gospodarstwo Rol-Pol w Czarnolesiu pod kukurydze przeznaczyło w tym roku 170 ha. Część z tego jest przeznaczona na ziarno, ale większość jest z przeznaczeniem na kiszonkę oraz na ziarno zakiszane w rękawie, ponieważ w gospodarstwie jest utrzymywane bydło mleczne.
- W poprzednich latach staraliśmy się trzymać zasady: im wcześniej siew kukurydzy, tym lepiej i zazwyczaj ok. 15. Kwietnia były siewy. Teraz pogoda sprawiła, że zaczynamy później. Nie wygląda to dobrze, ale liczymy, że będzie lepiej – mówi Paweł Chyska, kierownik gospodarstwa Rol-Pol w Czarnolesiu.

Zaznacza, że jego gospodarstw stara się wybierać odmiany, które jak najlepiej plonują, ponieważ systematycznie KOWR odmawia im przedłużania dzierżaw gruntów państwowych i areał pod zasiewy się kurczy.

W tym roku lepsza uprawa płużna niż bezorkowa pod kukurydzę?


Ostatnie suche lata przekonały wielu rolników do stosowania w uprawie kukurydzy systemu orkowego, gdzie ten zabieg wykonuje się jesienią, a wiosną wykonuje się doprawianie gleby przed siewem.

 - Przy uprawie kukurydzy staramy się zastosować agrotechnikę, gdzie stosujemy uprawę płużną jesienią aby zahamować erozję wietrzną i ograniczyć parowanie wody z gleby. Staramy się wówczas na wiosnę jak najszybciej stosować uprawę agregatem wieloczynnościowym, przy uprzednim wysianiu nawozów fosforowo – potasowych. Z naszych doświadczeń wynika, że kukurydza powinna mieć dosyć pulchną, ciepłą i wilgotną glebę by dobrze skiełkowała - mówi Jakub Bartoszewski,  rolnik z Niekazanic.

Jak dodaje, optymalną głębokością do siewu w takich warunkach są 4 cm.


Skuteczne odchwaszczanie kukurydzy - zapisz się na webinarium!ZOBACZ FILM!


tekst: Bartłomiej Czekała,  dr Mariusz Drożdż
Zdjęcia: dr Mariusz Drożdż


Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)