Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Kukurydza>

Tymczasem na Dolnym Śląsku...

Obrazek

Nasi wierni Czytelnicy chętnie informują nas o tym, co się aktualnie dzieje w ich regionie. Dziś kilka informacji z Dolnego Śląska.

Jacek Daleszyński5 maja 2016, 09:18

Czytelnik z powiatu dzierżoniowskiego w telegraficznym skrócie opisuje sytuację na polach w swoim regionie:

  • do 3 maja było bardzo sucho, a dwa ostatnie tygodnie kwietnia również dość chłodne, do wczorajszego wieczoru spadło ok. 24 mm deszczu, więc sytuacja się trochę poprawiła,
  • dobiegają końca siewy kukurydzy,
  • niskie temperatury uwidoczniły się na zbożach (jasne, żółtawe plamy) oraz na rzepakach (antocyjanowe przebarwienia),
  • podawana jest II dawka azotu w pszenicach ozimych,
  • widoczna jest dość mocna presja ze strony chorób pszenicy, w szczególności septoriozy (przy tym zauważalne są spore różnice w podatności w zależności od odmiany),
  • niekorzystne warunki meteorologiczne jesienią spowodowały różny rozwój rzepaków: niektóre znajdują się już w pełni kwitnienia BBCH 65, inne w BBCH 63 lub na początku kwitnienia BBCH 61, zdarzają się też jeszcze w fazie żółtego pąka BBCH 59.

Z dodatkowych informacji wiemy, że rolnicy w tym regionie intensywnie chronią uprawy fungicydami, zboża są  skracane i zasilane nawozami dolistnymi. Ocieplenie sprawiło, że także w rzepaku pojawiły się opryskiwacze (zabiegi przeciwko szkodnikom). W kukurydzy i burakach stosowane są herbicydy.

Piotr Zarzycki, jd, fot. DaleszyńskiPicture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)