Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Kukurydza>

Zabójczy duet: omacnica prosowianka i zachodnia kukurydziana stonka korzeniowa

Dwa szkodniki kukurydzy, czyli omacnica prosowianka i zachodnia kukurydziana stonka korzeniowa to zabójczy duet.

Jacek Daleszyński29 maja 2019, 08:00
Bez wątpienia najbardziej rozpoznawalnym szkodnikiem kukurydzy jest omacnica prosowianka. Występuje ona praktycznie wszędzie tam, gdzie uprawia się tę roślinę. Nieco mniejszy zasięg występowania ma stonka kukurydziana. Podobnie jak omacnica weszła ona do naszego kraju od południa i dziś można ją spotkać na połowie południowego obszaru Polski.

Szkodnik kwarantannowy

Od 2005 r. stonka kukurydziana była wpisana na listę szkodników kwarantannowych, czyli takich, które podlegają obowiązkowemu zwalczaniu, jeśli wystąpią na plantacji. Tak było do 2014 r., kiedy zniknęła ona z tej listy. Nie oznacza to jednak, że nie należy z nią walczyć – wręcz przeciwnie. Mobilne stadium owada, jakim są latające chrząszcze, powoduje ciągłe rozprzestrzenianie się szkodnika na nowe obszary uprawy kukurydzy. W 2016 r. stonka wystąpiła aż w 12 województwach, z wyjątkiem regionów północnych. Nie stanowiła wtedy jednak dużego zagrożenia, co nie oznacza, że nie należy jej kontrolować w tej części kraju. Liczebność owada powodującą straty można zaobserwować w południowych i środkowych obszarach Polski.

Więcej o szkodliwości oraz o zwalczaniu omacnicy i stonki w najnowszym, czerwcowym numerze „top agrar Polska” od strony 96.jd, fot. Daleszyński


Picture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)