Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a

Zboża dalej tanieją

Obrazek

Tąpnięcia cen zbóż na światowych giełdach, jakie miały miejsce przed dwoma tygodniami, najwyraźniej nadal mają przełożenie na aktualne cenniki ziarna w krajowych punktach skupu.

Aleksandra Galus4 maja 2015, 13:47

W tym tygodniu trend obniżek cen zbóż jest kontynuowany, choć spadki nie są już tak dynamiczne jak przed tygodniem. Wiele punktów skupu pozostała przy stawkach notowanych przed tygodniem. Największe spadki dotyczą pszenicy konsumpcyjnej, która lokalnie w porównaniu z ubiegłym tygodniem straciła nawet 50 zł/t netto. Nasza redakcyjna sonda pokazała, że najmniej za to ziarno płacą obecnie w woj. lubuskim (590 zł/t netto), a najwięcej w woj. zachodniopomorskim (700 zł/t netto). Średnia cena pszenicy konsumpcyjnej w kraju wynosi 650 zł/t netto.Podobnie trudna sytuacja jest w przypadku pszenicy paszowej. Zainteresowanie tym surowcem jest bardzo znikome, a ceny bardzo zróżnicowane. Najmniej w tym tygodniu płacą za ziarno paszowe w woj. lubelskim (510 zł/t netto), a najwięcej w woj. zachodniopomorskim (650 zł/t netto). Średnia stawka za "paszówkę" kształtuje się więc na poziomie 583 zł/t netto.Jęczmień konsumpcyjny raczej utrzymał się na tym samym poziomie cenowy, co tydzień temu. Tylko nieliczne punkty skupu obniżyły stawki skupowe. Identyczna sytuacja ma miejsce w przypadku żyta, którego średnia cena w naszej redakcyjnej sondzie  wyniosła 446 zł/t netto.Na podstawie aktualnej sondy, należy stwierdzić, że ceny zbóż, po dwumiesięcznej stabilizacji, weszły w fazę spadków. O tym, na ile będą one duże i trwałe, zdecyduje zarówno pogoda, zapotrzebowanie eksportowe, jak i majowe raporty międzynarodowych firm i instytucji, które będą prognozować zbiory zbóż w sezonie 2015/2016 oraz poziom zapasów końcowych na czerwiec br.     bcz, ag

Aktualne ceny skupu zbóż w Polsce - sonda cenowa "top agrar Polska"

Fot. T. CzubińskiPicture of the author
Autor Artykułu:Aleksandra Galus
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)