Zboża drożeją. Ostatni dzwonek na sprzedaż przed Świętami!

Boże Narodzenie już za 10 dni, a to oznacza, że handel krajowym zbożem będzie ograniczony. Tylko niektórzy z handlowców deklarują, że w okresie świąteczno-noworocznym będą skupować ziarno.
Końcówka grudnia to co roku martwy okres w handlu krajowym ziarnem. Większość punktów skupu ogranicza zakupy zbóż do minimum bądź też całkowicie rezygnuje z bieżących transakcji, ograniczając się w tym czasie do realizacji ewentualnych zawartych wcześniej kontraktów i umów. W tym roku – jak wynika z naszych informacji – będzie podobnie, chociaż duży popyt na krajowe ziarno może jeszcze zmienić sytuację.
Dwie przyczyny podwyżek
W tym tygodniu nasza redakcyjna sonda wykazała kolejne podwyżki cen skupu właściwie wszystkich zbóż. Powody są dwa. Po pierwsze, ożywił się eksport do Niemiec i ceny oferowane przez tamtejszych kontrahentów są większe z uwagi wyższy kurs euro w stosunku do złotówki. Po drugie, porty intensywnie poszukują jeszcze na rynku pszenicy konsumpcyjnej i kukurydzy, co wymusiło podniesienie cenników w ostatnim tygodniu, zwłaszcza w północnej części kraju, o 20-30 zł netto/t.
Rolnicy niechętnie sprzedają ziarno
Jak informują kupujący, mimo dużego popytu na ziarno, niewielu rolników decyduje się na transakcję. Większość z nich liczy na to , że cena do Nowego roku jeszcze wzrośnie. Tyle, że na dokonanie transakcji zostały jeszcze 10 dni, bo między Bożym Narodzeniem a Nowym Rokiem handel będzie ograniczony. Z drugiej strony handlowcy twierdzą, że rolnicy po otrzymaniu zaliczek na dopłaty nie są zdeterminowani do sprzedaży zboża i tylko atrakcyjna cena może ich do tego skłonić. Jeżeli popyt na krajowe ziarno utrzyma się jeszcze przez najbliższe dni, to niewykluczone są dalsze podwyżki.
Sytuacja na Ukrainie i w Europie
Jak informują nas handlowcy, wbrew doniesieniom import ziarna z Ukrainy jest bardzo ograniczony, bo w portach czarnomorskich stawki za pszenicę konsumpcyjną wynoszą 170 dolarów/t (ok. 708 zł) a za żyto 130 dolarów/t (ok. 540 zł). To dlatego aktualnie większość ukraińskiego zboża płynie w świat przez Morze Czarne.
Nadal na rynku europejskim trudno jest o pszenicę konsumpcyjną. Większość ziarna ma gęstość w granicach 70, podczas gdy minimum dla parametrów konsumpcyjnych wynosi 76-77. Chociaż z naszych informacji wynika, że niektóre spółki portowe oraz młyny kupowały ziarno o gęstości 73 jako konsumpcyjne.
Ceny w kraju
Ostatnie dwa tygodnie przyniosły też większe zainteresowanie handlowców ziarnem kukurydzy. Ceny na poziomie 590 - 600 zł/t to częste stawki w skupach. Kontrakty na styczeń są zawierane już na poziomie 610-615 zł/t netto.
Generalnie średnie ceny skupu zbóż w kraju wzrosły w porównaniu z pierwszym tygodniem grudnia i wynoszą aktualnie netto:
- pszenica konsumpcyjna – 632 zł/t,
- pszenica paszowa – 585 zł/t,
- żyto – 495 zł/t,
- pszenżyto– 535 zł/t,
- jęczmień – 517 zł/t,
- kukurydza – 546 zł/t.