Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Kukurydza>

Zboża jeszcze w cenie, ale od poniedziałku obniżki

Obrazek

Kto musi sprzedać ziarno, ten powinien to zrobić jeszcze przed zbliżającymi się Świętami – tak można w skrócie określić sytuację, która panuje na krajowym rynku zbóż. Wprawdzie w kończącym się tygodniu stawki za pszenicę konsumpcyjną, żyto czy jęczmień nieznacznie rosły, to wielu skupujących zapowiada od połowy grudnia obniżki cen.

Bartłomiej Czekała11 grudnia 2015, 12:24

Ta prognoza nie wynika z dużej podaży ziarna na rynku, bo ta jest raczej umiarkowana. Przyczyną obniżek jest raczej rosnący brak zainteresowania skupem ze strony dużych firm. Wielu rolników spodziewało się, że informacją o planowanym na styczeń i luty  załadunku statków w portach skłoni pośredników do podniesienia cenników i zakupu ziarna. Jednak jak wynika z naszych informacji duzi gracze na krajowym rynku dokonywali zakupów pszenicy od połowy października br., co było widoczne po rosnących cenach skupu. W ciągu dwóch miesięcy zakupiono wystarczającą ilość ziarna, często nawet znajduje się ono jeszcze u rolnika z wpisanym w umowie terminem odbioru w styczniu lub lutym. Na to wszystko nakłada się coroczny trend rynkowy, który polega na mocnym ograniczeniu handlu ziarnem w III dekadzie grudnia i I dekadzie stycznia.
Jakie więc obniżki cen ziarna czekają rolników? Przedstawiciele podmiotów skupujących, z którymi rozmawialiśmy zapowiadają na razie obniżki stawek za pszenicę konsumpcyjną o 10-20 zł netto/t. Jednak biorąc pod uwagę wymienione wyżej czynniki należy się spodziewać, że jeszcze przed Świętami cenniki zostaną skorygowane w dół.
Tymczasem w tym tygodniu zdarzały się jeszcze w niektórych województwach podwyżki. Pszenica konsumpcyjna, żyto konsumpcyjne i jęczmień podrożały na zachodzie i północy Polski. Natomiast niemal we wszystkich województwach można było zaobserwować mniejszy popyt na pszenicę paszową i obniżki jej cen.

Aktualnie średnie ceny skupu zbóż w kraju wynoszą (netto):

  • pszenica konsumpcyjna – 660 zł/t,
  • pszenica paszowa – 615 zł/t,
  • żyto konsumpcyjne – 508 zł/t,
  • pszenżyto – 547 zł/t,
  • jęczmień paszowy – 557 złt,
  • kukurydza sucha  655 zł/t

Niewielkie zmiany nastąpiły w cenach skupu kukurydzy. Stawki za suche ziarno średnio wynoszą ok. 655 zł/t. Drożeje natomiast rzepak. Skupujący oferują za czarne nasiona wysyłane do Niemiec nawet 1680 zł/t netto.


Ceny w poszczególnych województwach można sprawdzić TUTAJ.
bcz
Fot. SierszeńskaPicture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)