r e k l a m a
Wraz ze wznowieniem żniw kukurydzianych wydłużyły się kolejki z ziarnem do skupów. Nie jest już zaskoczeniem, że do niektórych punktów trzeba czekać nawet dobę w kolejce na sprzedaż ziarna. Duża ilość mokrego towaru oznacza przestój w skupie, bo mokry towar musi być suszony na bieżąco. Zmagazynowany na pryzmie może się szybko zagrzać i pleśnieć zwiększając ryzyko zanieczyszczenia mikotoksynami. W takich skupach cena mokrego ziarna spadła w porównaniu do cen sprzed tygodnia o 10–30 zł/t. Ale są też skupy, gdzie stawki za mokre ziarno wzrosły nawet o 30 zł/t. Większość skupów jednak nie zmieniło ceny.
Ciężko o kombajn
r e k l a m a
A jakie są ceny ziarna dzisiaj? Najmniej za kukurydzę mokrą otrzymają rolnicy w niektórych punktach woj. łódzkiego 350 zł/t netto, najwięcej natomiast w niektórych punktach woj. mazowieckiego 410 zł/t. Średnie jednak stawki oscylują w przedziale 360–380 zł/t.
Poszukiwany jęczmień
Lokalnie zanotowałem zwiększone zapotrzebowanie na jęczmień konsumpcyjny, np. w woj. śląskim. Jak przyznaje nam przedstawiciel jednego ze skupów rolnicy ziarno mają, ale są raczej niechętni, żeby je sprzedaż. Powód ciągle ten sam – oczekiwanie na wyższą cenę. A ten konkretny punkt oprócz kilku innych oferuje najwyższą cenę za ten surowiec – 620 zł/t. Średnio jednak kosztuje on 560–570 zł/t.Zboża na świecie
Pszenica na giełdach notuje spadki. Wczoraj na parkiecie w Paryżu kontrakt grudniowy na pszenicę wyceniono na 160,5 euro/t, za oceanem natomiast na 156,8 $/t. Podrożała natomiast kukurydza. Kontrakt styczniowy na to ziarno wczorajszą sesję na Matif zakończył na poziomie 158,5 euro/t. Na giełdzie amerykańskiej CBOT grudniowy kontrakt wyceniono na 137 $/t.
Rosnący popyt ciągnie ceny - publikacja PDF

- pszenica konsumpcyjna – 642 zł/t,
- pszenica paszowa – 614 zł/t,
- żyto konsumpcyjne – 539 zł/t,
- pszenżyto – 562 zł/t,
- jęczmień – 581 zł/t,
- kukurydza sucha (tegoroczne zbiory) – 586 zł/t,
- kukurydza mokra – 382 zł/t.
Aktualne ceny skupu znajdziesz TUTAJ.
jd, fot. Witkowska
Polecany artykuł

Rynek zbóż: nie pracują redlery, nie zmieniają się ceny
Widziałeś już nasze video "Rolniczy temat odc.1. Pszenica będzie po 1000 czy po 1500 zł?"?
r e k l a m a
r e k l a m a