Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Kukurydza>

Zboża: kukurydza stoi w kolejkach

Obrazek

Pogoda nieco się poprawiła i tam gdzie można wjechać w pole trwa zbiór kukurydzy. Jednocześnie wraz z większą podażą ziarna można zauważyć lokalne spadki cen skupu.

Jacek Daleszyński9 listopada 2017, 14:05
Skupy żyją kukurydzą. W ostatnich kilku dniach zaczęło do nich wjeżdżać więcej towaru, bo pogoda pozwoliła części rolników na wjazd w pole. Plony są z reguły dobre jak na tak trudny dla kukurydzy rok, a wilgotność ziarna spadła nawet do 25%. Średnio jednak ziarno mokre ma wilgotność 28–30%. To poziom, przy którym rolnicy otrzymują dopłatę średnio w zależności od regionu kraju 8–12 zł/t za każdy procent poniżej 30% wilgotności. Są jednak skupy, które dodają tylko 5 zł, a potrącają nawet 15 zł. A to już ma duży wpływ na cenę ostateczną, bo cały czas w skupach pojawia się ziarno o wilgotności 33–34%, a w niektórych regionach, jak Opolszczyzna czy Lubelszczyzna nawet 40%.

Wraz ze wznowieniem żniw kukurydzianych wydłużyły się kolejki z ziarnem do skupów. Nie jest już zaskoczeniem, że do niektórych punktów trzeba czekać nawet dobę w kolejce na sprzedaż ziarna. Duża ilość mokrego towaru oznacza przestój w skupie, bo mokry towar musi być suszony na bieżąco. Zmagazynowany na pryzmie może się szybko zagrzać i pleśnieć zwiększając ryzyko zanieczyszczenia mikotoksynami. W takich skupach cena mokrego ziarna spadła w porównaniu do cen sprzed tygodnia o 10–30 zł/t. Ale są też skupy, gdzie stawki za mokre ziarno wzrosły nawet o 30 zł/t. Większość skupów jednak nie zmieniło ceny.

Ciężko o kombajn

Pogoda sprawiła, że usługodawcy mają pełne ręce roboty. Trudno znaleźć teraz wolny kombajn. Dodatkowo usługodawcy pytani kiedy mogą przyjechać kosić najpierw dopytują, czy na dane pole w ogóle da się wjechać. Żaden z nich nie chce ryzykować zakopania kombajnu, bo nieumiejętna próba wyciągnięcia maszyny, która ugrzęzła może się dla niej tragicznie skończyć. Poza tym przestoje maszyn to zwyczajnie mniejszy zarobek.

A jakie są ceny ziarna dzisiaj? Najmniej za kukurydzę mokrą otrzymają rolnicy w niektórych punktach woj. łódzkiego 350 zł/t netto, najwięcej natomiast w niektórych punktach woj. mazowieckiego 410 zł/t. Średnie jednak stawki oscylują w przedziale 360–380 zł/t.

Poszukiwany jęczmień

Lokalnie zanotowałem zwiększone zapotrzebowanie na jęczmień konsumpcyjny, np. w woj. śląskim. Jak przyznaje nam przedstawiciel jednego ze skupów rolnicy ziarno mają, ale są raczej niechętni, żeby je sprzedaż. Powód ciągle ten sam – oczekiwanie na wyższą cenę. A ten konkretny punkt oprócz kilku innych oferuje najwyższą cenę za ten surowiec – 620 zł/t. Średnio jednak kosztuje on 560–570 zł/t.

Zboża na świecie

Pszenica na giełdach notuje spadki. Wczoraj na parkiecie w Paryżu kontrakt grudniowy na pszenicę wyceniono na 160,5 euro/t, za oceanem natomiast na 156,8 $/t. Podrożała natomiast kukurydza. Kontrakt styczniowy na to ziarno wczorajszą sesję na Matif zakończył na poziomie 158,5 euro/t. Na giełdzie amerykańskiej CBOT grudniowy kontrakt wyceniono na 137 $/t.

Średnie ceny z dzisiejszej sondy:
  • pszenica konsumpcyjna – 642 zł/t,
  • pszenica paszowa – 614 zł/t,
  • żyto konsumpcyjne – 539 zł/t,
  • pszenżyto – 562 zł/t,
  • jęczmień – 581 zł/t,
  • kukurydza sucha (tegoroczne zbiory) – 586 zł/t,
  • kukurydza mokra – 382 zł/t.

Aktualne ceny skupu znajdziesz TUTAJ.

jd, fot. Witkowska
Picture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)