Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.plZaloguj
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Kukurydza>

Zboża: skupy zasypane

Obrazek

Handel cały czas trwa. Sporo jednak skupów wstrzymało przyjmowanie ziarna bo mają zapełnione magazyny.

Jacek Daleszyński22 września 2017, 11:12
Dzwoniąc dzisiaj do skupów dowiedziałem się, że na północnym zachodzie kraju rolnicy mają wreszcie okazję dokończyć żniwa. Od kilku dni nie pada zatem można wreszcie skosić pozostałe na polu zboże czy nawet rzepak. Niestety o tej porze zebrane ziarno jest już mocno porośnięte i można je jeszcze przeznaczyć na paszę (o tym, w jakim stopniu takie właśnie zboże nadaje się do żywienia świń piszemy w październikowym numerze „top agrar” w dziale „top świnie”). Przypominam, że skupy mają różne maksymalne progi zawartości ziarna porośniętego, ale najczęściej w sprzedawanym towarze może być do 4–5% porostu. Większa zawartość oznacza niższą cenę, na którą rolnicy z reguły godzą się, byle tylko pozbyć się towaru. Czasem jednak porostu jest na tyle dużo, że ziarna nie udaje się sprzedać.

W związku z „zasypanymi” skupami ceny w kraju nie szaleją. Mamy okolicznościowe spadki i podwyżki, które najczęściej wynoszą 10–20 zł/t. Wbrew temu, czego wielu rolników spodziewało się po trudnych żniwach podwyżki cen pszenicy konsumpcyjnej nie są specjalnie widoczne. Jest to zjawisko lokalne wynikające z chwilowego zapotrzebowania na towar. Zmian cen możemy się spodziewać w momencie, kiedy magazyny skupów zostaną opróżnione i ponownie ruszy skup.

Przed nami żniwa kukurydziane. Ceny ziarna mokrego kształtują się na poziomie 350–390 zł/t netto, a suchego na poziomie 560–570 zł/t. W naszej tabeli pojawiają się także ceny suchego ziarna wynoszące 680–710 zł/t, ale dotyczą one ziarna z poprzedniego sezonu. W tym roku należy się spodziewać, że wilgotność ziarna podczas będzie wysoka. To oznacza potrącenia ceny przy towarze o wilgotności powyżej 30%. Te obniżki mogą wynieść 10–12 zł/t za każdy „nadprogramowy” 1% wilgotności.
Ceny strączkowych również nie napawają optymizmem. Bobik dziś kosztuje 680–770 zł/t, łubin 720–780 zł/t, a soja 1215–1220 zł/t.

Średnie ceny z dzisiejszej sondy:
  • pszenica konsumpcyjna – 636 zł/t,
  • pszenica paszowa – 596 zł/t,
  • żyto konsumpcyjne – 526 zł/t,
  • pszenżyto – 547 zł/t,
  • jęczmień paszowy – 552 zł/t (nowe zbiory),
  • kukurydza sucha (tegoroczne zbiory) – 572 zł/t.

Tutaj sprawdzisz aktualne ceny w swoim regionie.

jd

Picture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy