Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Kukurydza>

Zimni ogrodnicy już od jutra

Obrazek

Trzy majowe dni – 12, 13, 14 – to okres, kiedy mogą wystąpić przymrozki zagrażające wschodzącym roślinom, np. kukurydzy czy ziemniaków.

Jacek Daleszyński11 maja 2015, 15:08

W przypadku ziemniaków wschodzące rośliny są bardzo wrażliwe na niskie temperatury. Przymrozek od –1 do –2 st. C może poważnie uszkodzić młode pędy. W sytuacji, kiedy bulwy zostały zasadzone w późniejszym terminie (na Żuławach cyklicznie padły deszcze, które uniemożliwiły terminowe sadzenie ziemniaków, niektórzy rolnicy z tego terenu dopiero je ukończyli) przymrozki nie będą groźne. Wzrost roślin będzie jednak opóźniony.
W przypadku kukurydzy rośliny wytrzymują przymrozki do –3 st. C. Objawem uszkodzenia roślin przez niską temperaturę są żółknące liście, czasem stają się one sine lub częściowo przezroczyste. Młode siewki mają jednak ukryty pod powierzchnią gleby stożek wzrostu, który nie zostaje uszkodzony przez przymrozek. Liście, które już się pojawiły mogą odpaść. Najczęściej jednak roślina dalej rośnie i wytwarza kolejne liście. Z punktu widzenia odchwaszczania ważne jest, by kolejne liście nie były liczone ponownie od pierwszego, ale jako następne. W ten sposób kukurydza, która wytworzyła 2 nowe liście, po redukcji wcześniejszych znajduje się w fazie 4 liści. Ma to ogromne znaczenie w przypadku odchwaszczania i możliwości stosowania herbicydów (przede wszystkim regulatorów wzrostu) w konkretnej fazie kukurydzy.
W zapobieganiu stresom u wszystkich wschodzących roślin pomóc może zastosowanie biostymulatorów przed wystąpieniem niskich temperatur. Mimo wczesnych faz rozwojowych i małej powierzchni liści, część zastosowanego środka zostanie pobrana i może zmniejszyć negatywne skutki stresu.
jdPicture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)