Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Kukurydza>

Żniwa kukurydziane – walka z czasem i pogodą

Obrazek

Trudno oszacować, ile jeszcze hektarów kukurydzy w kraju czeka na zbiór. Jedno jest pewne – walka z czasem i pogodą o zebranie z pola chociaż części plonu trwa, o czym świadczą zdjęcia, telefony i maile, które otrzymujemy niemal każdego dnia w redakcji top agrar Polska.

Bartłomiej Czekała16 stycznia 2018, 11:31
Najpierw nie udało się wymłócić kukurydzy w październiku, potem w listopadzie, grudzień też obfitował w opady deszczu i na pola nadal nie można było wjechać kombajnami. Wielu rolników, którzy nie mogli doczekać się przymrozków, umożliwiających wjazd maszyn na pola, w akcie desperacji najmowało (i nadal najmuje) pracowników do ręcznego zbioru kolb.

Zerwane kolby lądują najpierw w wiaderkach/koszykach, potem na łyżkach od ładowarek lub ładowaczy czołowych, a następnie na przyczepie. Potem trzeba to jeszcze na skraju pola lub na podwórku wymłócić znów przesypując kolby z przyczepy do kombajnowej przystawki do zbioru kukurydzy. Koszmarna i mozolna praca. Co jednak zrobić, gdy inaczej się nie da? Zostawić kukurydze na zalanym lub podtopionym polu i mieć nadzieję, że przyjdzie wreszcie duży mróz, który sprawi, że kombajny i ciągniki z przyczepami przestaną grzęznąć w błocie? Tu już nikt nie kalkuluje kosztów najważniejsze by w jakikolwiek sposób zebrać to, co zostało na polu, by na wiosnę można było wjechać i przygotować je pod kolejne zasiewy.

Ostatnich kilka dni przyniosło wprawdzie od -5 do -8 st. C mrozu i na niektóre pola dało się wjechać kombajnem (na zdjęciu zbiór kukurydzy w okolicach Wrześni (woj. wielkopolskie). Niektóre firmy usługowe mają więc sporo pracy, bo klientów chętnych na wynajęcie kombajnu na bliźniaczych kołach i dodatkowo z napędem na tylnią oś nie brakuje. O tym, że zbiór trwa świadczy także skup mokrego ziarna prowadzony przez niektóre przedsiębiorstwa rolne lub handlowe. Średnia cena skupu mokrej kukurydzy w kraju z ostatniej naszej sondy redakcyjnej to 380 zł/netto. Jak informują nas rolnicy, pocieszające jest tylko to, że zbierane z ogromnym trudem ziarno ma grubo poniżej 30% wilgotności, co najprawdopodobniej jest skutkiem ostatnich przymrozków.

Według najnowszych prognoz meterologicznych w tym tygodniu na przeważającym obszarze Polski możemy się spodziewać opadów deszczu i śniegu, a temperatura nocami spadać będzie maksymalnie do -4 st. C, a w ciągu dnia maksymalnie wyniesie 4 st. C. To nie będą optymalne warunki do zbioru resztek kukurydzy z pól, ale walka z czasem i pogodą w wielu powiatach Polski jeszcze trwa.  bcz

Fot. Konieczka


Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)