Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Zwalczanie chwastów w uprawie kukurydzy – jak ważny jest wybór właściwego terminu i produktu

16.05.2017

Drukuj

Zwalczanie chwastów w uprawie kukurydzy –  jak ważny jest wybór właściwego terminu i produktu

W doświadczeniach polowych przeprowadzonych przez Instytut Landesamt für Verbraucherschutz und Landwirtschaft, Paulinenau,  w pobliżu Berlina oceniano wpływ konkurencji chwastów na plon kukurydzy przeznaczonej na kiszonki. Wyniki pokazały wyraźny trend, zgodnie z którym wczesne zwalczanie chwastów pozwalało całkowicie uniknąć strat (zwalczanie chwastów w fazie 1–3 liści) lub je obniżyć w porównaniu z późnym zwalczaniem w fazie 7–8 liści.

Te same wyniki można zaobserwować również w doświadczeniach polowych z użyciem herbicydów. W innym badaniu polowym przeprowadzonym w północnowschodnich Niemczech porównano dwie różne strategie zwalczania chwastów:  Strategię dwu zabiegową: zastosowano herbicyd przed wschodami kukurydzy i w fazie 6. liścia porównano do  pojedynczego zabiegu herbicydowego  zastosowanego w fazie 4. liścia. Na tym polu obserwowano silną presję chwastów (chwastnicę jednostronną, rdestówka powojowata (synonim  rdest powojowy) , rdest ptasi, rdest ostrogorzki , maruna bezwonna).  Pomimo bardzo korzystnego poziomu skuteczności obydwu strategii różnice w wysokości roślin kukurydzy wyraźnie wskazują, że pojedyncze zastosowanie w fazie 4. liścia nastąpiło już zbyt późno w przypadku takiego zagrożenia ze strony chwastów. Fotografia wykonana w sierpniu jasno dowodzi, że pojedyncze zastosowanie nie było w stanie skompensować różnic w biomasie roślinnej w porównaniu ze stosowaniem kolejnych oprysków do momentu zbioru.Polecany artykuł

Traktory o mocy 80-95 KM: Belarus

Ryc. 2. Wpływ dwóch różnych strategii oprysków (oprysk dwuzabiegowy i oprysk pojedynczy) w celu zwalczania chwastów w uprawie kukurydzy (badanie BCS, północnowschodnie Niemcy – Meklemburgia–Pomorze Przednie, 2010)

Zatem, aby uniknąć znacznych strat w plonie zabieg chwastobójczy należy wykonać najpóźniej w fazie 4 liścia kukurydzy, a najkorzystniejszą opcją jeśli chodzi o skuteczność i wysokość plonu jest wykonanie dwóch zabiegów. Oczywiście strategię zwalczania chwastów należy dobrać w zależności od zróżnicowania gatunkowego chwastów i nasilenia ich występowania na danym polu.

Ze względu na warunki pogodowe w wielu regionach kraju, nadal bardzo istotne pozostaje stosowanie herbicydów powschodowych, aby zwalczać te chwasty, które osiągnęły już fazę wzrostu, w której herbicydy o działaniu odglebowym  nie są w stanie już ich zwalczyć.  Herbicydy powschodowe należy wybierać: w okresie przedłużającej  się suszy (skuteczność herbicydów o działaniu odglebowym jest w takich warunkach niewystarczająca), na skutek innych  niekorzystnych warunków pogodowych, w przypadku, gdy poziom skuteczności wcześniejszych oprysków okazał się niewystarczający lub po prostu gdy wielkość gospodarstwa lub obłożenie pracą uniemożliwiają wykonanie zabiegu wcześniej. 
Większość zabiegów powschodowych w uprawach kukurydzy powinno zostać wykonanych pomiędzy fazami 2. i 4. liścia (najpóźniej 6.). Ponieważ chwasty bardzo często są dobrze rozwinięte, konieczne jest silne działanie nalistne.  Przykładem silnie działającego herbicydu powschodowego jest MaisTer Power. Dwie z trzech substancji aktywnych foramsulfuron i jodosulfuron są wchłaniane głównie przez liście, tienkarbazon metylu przede wszystkim przez korzenie, ale również przez liście. Zastosowanie dawki 1,5 l/ha zapewnia także dobrą skuteczność odglebową. MaisTer Power jest w stanie zwalczać wszystkie główne chwasty jedno- i dwuliścienne, w tym wieloletnie, takie jak m.inn. Perz właściwy. Optymalna wielkość chwastów to 5–6 liści. Ponieważ substancje czynne hamują wytwarzanie przez rośliny aminokwasów (inhibitor ALS), dobrej skuteczności sprzyjają temperatury w zakresie 15–20°C. Spadek temperatury do 10°C spowalnia lub całkowicie zatrzymuje wzrost chwastów i całkowite ich zwalczenie może zająć do 4 tygodni po zabiegu. Z drugiej strony wpływa to również na metabolizm roślin kukurydzy, co wydłuża detoksykację herbicydów i może doprowadzić do pojawienia się oznak fitotoksyczności. Stosuje się to również do okresów, w których występują duże różnice temperatur pomiędzy dniem a nocą (różnica 10–15°C), bardzo niekorzystne dla rozwoju kukurydzy. MaisTer Power daje rolnikom możliwość zwalczania chwastów także w późniejszych fazach wzrostu kukurydzy (ok. fazy 4. liścia). Stanowi także produkt pierwszego wyboru w przypadku obecności chwastów wieloletnich i samosiewów zbóż.

dr Martin Wegener, Bayer CropScience AG

więcej artykułów z tej kategorii