Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Technika>Maszyny rolnicze>

Agrotech Kielce: Nowy Kuhn Maxima 3 TSE z napędem elektrycznym

W siewie punktowym nie ma kompromisów, dokładność rozmieszczenia nasion w rzędzie jest priorytetem. Nowy siewnik punktowy Kuhn Maxima 3 TSE z napędem elektrycznym wyposażony jest w rozwiązania m.in. we własny altrnator energii elektrycznej i pojemny akumulator, które zapobiegają spadkom napięcia i pogorszeniu dokładności siewu.

Dawid Konieczka15 marca 2019, 19:48

Zastosowanie silników elektrycznych do napędu tarcz wysiewających nasiona i silników w aparatach dozujących nawóz pozwala precyzyjnie sterować procesem siewu m.in. indywidualnie rozłączać sekcje, płynnie zmieniać obsadę roślin na polu zgodnie z mapą aplikacji. Aby wszystkie wymienione funkcje nowoczesnego siewnika działały bez zarzutu niezbędne jest stałe zasilanie odbiorników czyli silników elektrycznych prądem o stałym napięciu. Spadki napięcia w układzie powodują zatrzymanie silników, co skutkuje wstrzymaniem siewu. W Kuhn Maxima 3TSE napięcie prądu napędzającego silniki wynosi 48 V, a nie 12 V jak w ciągniku. 

Dlatego nowy siewnik Kuhn Maxima 3 TSE wyposażony jest we własny alternator energii elektrycznej napędzany od WOM ciągnika i pojemny akumulator. Zastosowane w ciągnikach standardowe alternatory i akumulatory nie dają gwarancji, że po kilku dniach siewu sprzętem z napędzanymi elektrycznie sekcjami wysiewającymi nie dojdzie do spadków napięcia. Dlatego własne źródło energii w siewniku Maxima 3 TSE jest sercem maszyny. Które czuwa nad precyzją siewu. 

Prezentowany na targach Agrotech w Kielcach siewnik sześciorzędowy to najmniejsza maszyna z nowej serii MaximaMaszyna wyposażona jest w ISOBUS, jej praca nadzorowana jest przez monitor CCI 1200. Do pracy niezbędny jest precyzyjny sygnał GPS, najlepiej RTK. Prędkość siewu kontrolowana jest przez radar, co pozwala wykluczyć poślizg kół. W siewnikach z napędem elektrycznym poślizg kół napędowych jest zupełnie inny na glebie zwięzłej i piaszczystej co przekłada się na nierównomierną obsadę roślin.  

 Wszystkie napędzane elektrycznie elementy w siewniku tj. napęd każdej sekcji wysiewającej i napęd aparatów dozujących nawóz realizowany jest takimi samymi silnikami elektrycznymi. W prezentowanym na tragach Agrotech w Kielcach siewniku Kuhn Maxima 3 TSE nawóz dozowany jest przez dwa aparaty, czyli dla 3 sekcji wysiewających. 

Zastosowanie silników elektrycznych do napędu sekcji pozwala precyzyjnie i co najważniejsze niezależnie sterować pracą każdego silnika. Jest to bardzo ważne zwłaszcza przy siewnikach bardzo szerokich np. z 12 sekcjami podczas pracy na zakrętach. Dzięki niezależnie sterowanym silnikom zachowana jest równomierna obsada roślin na całej szerokości siewu.  

Obsadę roślin ustala się w mapie aplikacyjnej, można zmieniać dowolnie zależnie od stanowiska. W prezentowanym w Kielcach siewniku rama ma kilka teleskopów, co pozwala dowolnie regulować odległość między sekcjami np. do rzepaku i szerokie rzędy do kukurydzy.

 1 z 4
Nowy siewnik Kuhn MAxima 3 TSE w wersji sześciorzędowej prezentowany na targach Agrotech w Kielcach.

Nowy siewnik Kuhn MAxima 3 TSE w wersji sześciorzędowej prezentowany na targach Agrotech w Kielcach.

2 z 4
Kuhn Maxima 3 TSE wyposażony jest we własny alternator napędzany od WOM i akumulator, co zapobiega spadkom napięcia.

Kuhn Maxima 3 TSE wyposażony jest we własny alternator napędzany od WOM i akumulator, co zapobiega spadkom napięcia.

3 z 4
Kazda sekcja napędzana jest indywidualnym silnikiem elektrycznym.

Kazda sekcja napędzana jest indywidualnym silnikiem elektrycznym.

4 z 4
Nowy siewnik Kuhn Maxima 3 TSE wyposażony jest w ISOBUS i współpracuje z monitorem CCI 1200.

Nowy siewnik Kuhn Maxima 3 TSE wyposażony jest w ISOBUS i współpracuje z monitorem CCI 1200.

Picture of the author
Autor Artykułu:Dawid Konieczka
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)