Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Technika>Maszyny rolnicze>

CatrosXL – kompaktowy gigant Amazone

Obrazek

Nowe kompaktowe brony talerzowe CatrosXL są już dostępne w szerokościach roboczych od 4 do 8 m. Wcześniej w ofercie Amazone dostępne były jedynie modele 3- i 4-metrowe.  Producent podkreśla, że nowymi modelami można pracować z prędkością od 12 aż do 18 km/h.

Jan Beba11 czerwca 2020, 12:00

Największym wyróżnikiem brony CatrosXL są duże talerze o średnicy 610 mm rozmieszczone w rzędzie co w rozstawie 25 cm. Pracę z dużą ilością resztek pożniwnych mają ułatwić duże odstępy między rzędami talerzy oraz wałem dostępnym aż w 11 wersjach. Rolnicy mogą wybierać talerze z głębokimi ząbkami do pracy na suchych i zwięzłych glebach lub wersję z drobnymi ząbkami. Jak informuje Amazone, zapewnia to pełną powierzchnię cięcia i maksymalny efekt rozdrabniania nawet na bardzo małych głębokościach roboczych. W nowych Catrosach znajdziemy stosowane od lat łożyskowanie talerzy z bezobsługowym ślizgowym pierścieniem uszczelniającym.

Talerze w CatrosXL są indywidualnie zawieszone na gumowych elementach amortyzujących, dzięki czemu nawet przy tak znacznych szerokościach roboczych możemy liczyć na właściwe dopasowanie do podłoża i utrzymywania głębokości roboczej. Maszyny o dużych szerokościach roboczych 7 m i 8 m mogą być opcjonalnie wyposażone w ramę ContourFrame ułatwiającą pokonywanie nierówności terenu. Oba wysięgniki zespołu brony talerzowej są wstępnie hydraulicznie naprężone, co pozwala na optymalne dostosowanie się do nierówności terenu zarówno w górę jak i w dół.

Głębokość roboczą można regulować mechanicznie za pomocą wrzecion nastawczych na maszynie lub hydraulicznie podczas jazdy bezpośrednio z kabiny. Połączenie między dwoma rzędami talerzy zapewnia pracę obu rzędów na tej samej głębokości. Rama brony zawsze pozostaje równoległa do podłoża i nie ma możliwości jej ściągania ze względu na zmianę głębokości roboczej. Dodatkowo zwiększenie głębokości roboczej zwiększa również prześwit między polem talerzowym i wałem, co zapewnia wystarczająco dużo miejsca na przepływ ziemi i jej osiadanie przed wałem. Wszystkie punkty obrotu pola talerzy są bezobsługowe. Wysokość tarczy bocznych maszyn można regulować oddzielnie, co zapewnia równe pole na łączeniach przejazdów.

Składane maszyny zawieszane, dostępne w szerokościach roboczych 4, 5 i 6 m, mogą być opcjonalnie wyposażone w zaczep i tylny układ jezdny TS i dzięki temu mogą być używane także przez mniejsze ciągniki. Dodatkowo CatrosXL jest dostępny z podwoziem środkowym TX dla dużej wydajności powierzchniowej w wersji 7 i 8 m.

W zaczepianych bronach w wariancie TS z tylnym układem jezdnym i zaczepem o szerokościach roboczych 4, 5 i 6 m podczas pracy podwozie można całkowicie unieść nad ramą. Dodatkowa masa podwozia pomaga równomiernie zagłębiać się talerzom w podłoże nawet w najtrudniejszych warunkach. Wersja TS jest standardowo wyposażona w tłumienie drgań, które jest aktywowane w określonych warunkach, co zapewnia płynną pracę. Podczas zawracania maszyna może toczyć się na wale.

Najszersze maszyny w wariancie TX o szerokości roboczej 7 i 8 m mają środkowe podwozie. Optymalne rozłożenie ciężaru oznacza, że maszyny te mogą być bezpiecznie transportowane po drogach. Podwozie można wyposażyć w opony o rozmiarze 700, co zminimalizuje nacisk na podłoże podczas skrętów nawet na bardzo piaszczystym lub mokrym terenie.1 z 3
Nowe kompaktowe brony talerzowe CatrosXL są już dostępne w szerokościach roboczych od 4 do 8 m.

Nowe kompaktowe brony talerzowe CatrosXL są już dostępne w szerokościach roboczych od 4 do 8 m.

2 z 3
Największym wyróżnikiem brony CatrosXL są duże talerze o średnicy 610 mm rozmieszczone w rzędzie co w rozstawie 25 cm.

Największym wyróżnikiem brony CatrosXL są duże talerze o średnicy 610 mm rozmieszczone w rzędzie co w rozstawie 25 cm.

3 z 3
W zaczepianych bronach w wariancie TS z tylnym układem jezdnym i zaczepem o szerokościach roboczych 4, 5 i 6 m podczas pracy podwozie można całkowicie unieść nad ramą. Najszersze maszyny w wariancie TX o szerokości roboczej 7 i 8 m mają środkowe podwozie.

W zaczepianych bronach w wariancie TS z tylnym układem jezdnym i zaczepem o szerokościach roboczych 4, 5 i 6 m podczas pracy podwozie można całkowicie unieść nad ramą. Najszersze maszyny w wariancie TX o szerokości roboczej 7 i 8 m mają środkowe podwozie.

Picture of the author
Autor Artykułu:Jan Beba
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)