Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Technika>Maszyny rolnicze>

Czy w tym roku zwiększy się sprzedaż maszyn rolniczych?

Obrazek

Podobnie jak w innych sektorach, kryzys odczuwalny jest również w branży maszynowej. Firma Cynkomet ma za sobą trudny rok. Jednak prezes Cynkometu, widzi nadzieję w drugiej połowie 2023 roku, a także w eksporcie na rynki europejskie.

Patrycja Bernat30 stycznia 2023, 10:00

Producent maszyn rolniczych z Czarnej Białostockiej – Cynkomet, ma za sobą trudny rok, to jednak nie odbiera nadziei, na poprawę w 2023. Firmy liczy na poprawę koniunktury, a także na eksport na rynki Bliskiego Wschodu oraz pozostałych krajów europejskich.


Mariusz Dąbrowski 

— Rok 2022 był dla nas rokiem trudnym, który obfitował w wiele złych zdarzeń związanych ze wzrostem kosztów wszystkich surowców, jakie wykorzystujemy w naszej działalności — mówi Mariusz Dąbrowski, prezes Cynkometu. — Ta sytuacja zmusiła nas do podnoszenia cen naszych produktów i usług, co nie było komfortowe, ponieważ zawsze stawiamy na stabilność i przewidywalność w kontaktach z klientami. W ubiegłym roku nie było to jednak możliwe.Największe znaczenie na zwiększenie się kosztów produkcji miały oczywiście ceny gazu, a także prądu. Do tego dochodzi wysoka inflacja, wpływająca na presję płacową, wysokie ceny paliw, mające wpływ na koszty transportu maszyn do dealerów i klientów.

— Wszystkie te czynniki mają niestety wpływ na ceny końcowe produktu, czy też usługi, jakie świadczymy — podsumowuje Mariusz Dąbrowski.

Stabilizacja cen w 2023 roku?

Zarząd spółki patrzy jednak na rok 2023 z nadzieją, mimo nie najlepszych perspektyw. Dzięki nawiązanym współpracom Cynkomet nie odczuł trudności związanych z przerwami w łańcuchach dostaw.— Mamy cały czas dużo niewiadomych plus rozchwiany rynek energetyczny, co może bardzo znacząco wpłynąć na ceny. Jednak analizując wszystkie za i przeciw uważamy, że uda się nam utrzymać ceny na obecnych poziomach z pewnym marginesem ruchu w dół. Środki finansowe, które - moim zdaniem - pojawią się z różnych kierunków, powinny zminimalizować spadek sprzedaży maszyn rolniczych i w drugiej połowie roku powinniśmy zobaczyć poprawę, choć oczywiście nie będzie to jakaś spektakularna zmiana — dodaje Mariusz Dąbrowski.

Eksport maszyn rolniczych na rynki europejskie i Bliskiego Wschodu

— Mamy jeszcze wiele do zrobienia na niektórych rynkach europejskich, czy też na rynkach Bliskiego Wschodu, gdzie teraz kierujemy swoją uwagę i potencjał — zapowiada prezes Cynkometu. — Mamy nadzieję, że dzięki takim działaniom nasz spadek sprzedaży w tym roku będzie nie większy niż 10 proc.opr. Bernat Patrycja na podst. CynkometPicture of the author
Autor Artykułu:Patrycja Bernat
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)