StoryEditor

Czy w tym roku zwiększy się sprzedaż maszyn rolniczych?

Podobnie jak w innych sektorach, kryzys odczuwalny jest również w branży maszynowej. Firma Cynkomet ma za sobą trudny rok. Jednak prezes Cynkometu, widzi nadzieję w drugiej połowie 2023 roku, a także w eksporcie na rynki europejskie.
30.01.2023., 09:01h

Producent maszyn rolniczych z Czarnej Białostockiej – Cynkomet, ma za sobą trudny rok, to jednak nie odbiera nadziei, na poprawę w 2023. Firmy liczy na poprawę koniunktury, a także na eksport na rynki Bliskiego Wschodu oraz pozostałych krajów europejskich.


Mariusz Dąbrowski 

— Rok 2022 był dla nas rokiem trudnym, który obfitował w wiele złych zdarzeń związanych ze wzrostem kosztów wszystkich surowców, jakie wykorzystujemy w naszej działalności — mówi Mariusz Dąbrowski, prezes Cynkometu. — Ta sytuacja zmusiła nas do podnoszenia cen naszych produktów i usług, co nie było komfortowe, ponieważ zawsze stawiamy na stabilność i przewidywalność w kontaktach z klientami. W ubiegłym roku nie było to jednak możliwe.



Największe znaczenie na zwiększenie się kosztów produkcji miały oczywiście ceny gazu, a także prądu. Do tego dochodzi wysoka inflacja, wpływająca na presję płacową, wysokie ceny paliw, mające wpływ na koszty transportu maszyn do dealerów i klientów.

— Wszystkie te czynniki mają niestety wpływ na ceny końcowe produktu, czy też usługi, jakie świadczymy — podsumowuje Mariusz Dąbrowski.

Stabilizacja cen w 2023 roku?

Zarząd spółki patrzy jednak na rok 2023 z nadzieją, mimo nie najlepszych perspektyw. Dzięki nawiązanym współpracom Cynkomet nie odczuł trudności związanych z przerwami w łańcuchach dostaw.



— Mamy cały czas dużo niewiadomych plus rozchwiany rynek energetyczny, co może bardzo znacząco wpłynąć na ceny. Jednak analizując wszystkie za i przeciw uważamy, że uda się nam utrzymać ceny na obecnych poziomach z pewnym marginesem ruchu w dół. Środki finansowe, które - moim zdaniem - pojawią się z różnych kierunków, powinny zminimalizować spadek sprzedaży maszyn rolniczych i w drugiej połowie roku powinniśmy zobaczyć poprawę, choć oczywiście nie będzie to jakaś spektakularna zmiana — dodaje Mariusz Dąbrowski.

Eksport maszyn rolniczych na rynki europejskie i Bliskiego Wschodu

— Mamy jeszcze wiele do zrobienia na niektórych rynkach europejskich, czy też na rynkach Bliskiego Wschodu, gdzie teraz kierujemy swoją uwagę i potencjał — zapowiada prezes Cynkometu. — Mamy nadzieję, że dzięki takim działaniom nasz spadek sprzedaży w tym roku będzie nie większy niż 10 proc.



opr. Bernat Patrycja na podst. Cynkomet

Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. kwiecień 2024 09:43