Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Technika>Maszyny rolnicze>

Elektroniczny układ skrętu kół

Obrazek

Fliegl SteerX to nowość niemieckiego producenta przyczep i rozrzutników. Elektroniczny wymuszony układ kierowniczy pozwala zapomnieć o połączeniu mechanicznym, dzięki któremu osie przyczep nadążały za śladami kół ciągnika.

Jan Beba4 sierpnia 2022, 11:35

Z biegiem lat używamy coraz większych przyczep i innych maszyn rolniczych, podczas gdy drogi wiejskie, dojazdowe i dojazdy do gospodarstw często nie zmieniały się i wjazdy na pola zrobiły się zbyt wąskie. W związku z tym pojawia się wyzwanie, w jaki sposób pojazdy rolnicze o większym rozstawie osi i większej odległości między punktem sprzęgu a punktem obrotu mogą zachować swoją zwrotność. Znane jest tego rozwiązanie w postaci systemów wymuszania skrętu kół, głównie ostatniej osi w przyczepach tandemowych lub pierwszej i trzeciej w tridemach. Są tu dwie opcje: z jednej strony system samosterujący tzw. wleczony, a z drugiej wymuszony układ kierowniczy z aktywnie sterowanymi osiami skrętnymi. Niezależnie od wybranego wariantu kierowane osie zwiększają komfort jazdy, zmniejszają zużycie osi i opon, a także ograniczają degradację gleby.

  • Konwencjonalne hydrauliczne układy samosterujące (wleczone) charakteryzują się dobrą zwrotnością podczas jazdy do przodu i są łatwe do podłączenia do dowolnego ciągnika. Wystarczy jednokierunkowe połączenie z blokadą osi kierowanej. Jednak ze względów bezpieczeństwa oś musi być zablokowana przy wyższych prędkościach i na zboczach bocznych. Oś samosterująca jest również zablokowana podczas cofania, co oznacza, że ​​promień skrętu pogarsza się mniej więcej w zależności od liczby osi i rozstawu osi.
  • W przypadku mechaniczno-hydraulicznego sterowania wymuszonego, najczęściej obok sprzęgu kulowego K80 mocowany jest drążek sprzęgający z mocowaniem K50. W takim przypadku wymuszony układ kierowniczy musi być dostosowany do ciągnika. Zaletą tego systemu jest to, że oś jest aktywnie kierowana podczas jazdy do przodu i do tyłu i nie musi być blokowana.
  • Z kolei coraz powszechniej stosowane elektrohydrauliczne układy wymuszonego sterowania zwykle wykorzystują małe połączenie sprzęgające wokół zaczepu, które przekształca kąt skrętu między traktorem a przyczepą na sygnał.

 

Nowa propozycja firmy Fliegl polega na pracy czujników do elektronicznego sterowania wymuszonego, które nie wymaga stosowania drążków sprzęgających między ciągnikiem a przyczepą. Czujnik znajduje się na przyczepie. Wymagana jest tylko hydraulika Load-Sensing i złącze Isobus w ciągniku. Jeśli ciągnik nie jest wyposażony w Isobus, Fliegl oferuje również wiązkę kablową Isobus z wyświetlaczem.

Optymalny kąt skrętu jest obliczany na podstawie pochylenia i prędkości jazdy, a cylinder skrętu jest przesunięty do tej pozycji. Siły boczne podczas pokonywania zakrętów są w ten sposób znacznie zminimalizowane. Dzięki temu zespół osi jest chroniony, a zużycie opon odpowiednio się zmniejsza.

Inteligentny system spełnia wszystkie wymogi bezpieczeństwa funkcjonalnego, stale monitorując parametry specyficzne dla układu kierowniczego. Producent twierdzi, że nawet przy wyższych prędkościach i nieprzewidywalnych manewrach zachowanie układu kierowniczego dostosowuje się optymalnie i zapewnia wysoki poziom stabilności jazdy. Dostępne jest również rozbudowane oprogramowanie operacyjne z funkcjami diagnostycznymi i serwisowymi.1 z 3
System „SteerX” oblicza idealny kąt skrętu na podstawie nachylenia i prędkości jazdy ciągnika.

System „SteerX” oblicza idealny kąt skrętu na podstawie nachylenia i prędkości jazdy ciągnika.

2 z 3
Nawet przy wyższych prędkościach i nieprzewidywalnych manewrach zachowanie układu kierowniczego dostosowuje się optymalnie i zapewnia wysoki poziom stabilności jazdy.

Nawet przy wyższych prędkościach i nieprzewidywalnych manewrach zachowanie układu kierowniczego dostosowuje się optymalnie i zapewnia wysoki poziom stabilności jazdy.

3 z 3
Czujnik przesyła obliczony kąt skrętu do cylindra skrętu.

Czujnik przesyła obliczony kąt skrętu do cylindra skrętu.

Picture of the author
Autor Artykułu:Jan Beba
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)