Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Technika>Maszyny rolnicze>

Jak przygotować siewnik do sezonu? Przygotowanie siewnika punktowego Väderstad i Gaspardo

Obrazek

To ostatni dzwonek na przygotowanie siewnika punktowego przed sezonem. Siewnik musi być w nienagannej kondycji, dlatego sprawdź, co należy skontrolować, wymienić i wyczyścić. Pokazujemy, jak przygotować do siewu siewniki Gasoardo Maga 6 Isotronic oraz Väderstad Tempo T6.

Dawid Konieczka19 marca 2023, 08:00

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Przygotowanie siewnika do sezonu
  • Elementy robocze, które trzeba sprawdzić
  • GASPARDO Maga 6 ISOTRONIC
  • Skontroluj zużycie talerzy
  • VÄDERSTAD Tempo T6
  • Wymiana koła zatrzymującego na czas

Przygotowanie siewnika do sezonu

W wielu gospodarstwach jeden siewnik punktowy wykorzystywany jest do siewu buraków cukrowych i kukurydzy. Wystarczy wymienić jedynie komplet tarcz nasiennych i wykonać kilka drobnych modernizacji, aby wysiewać te gatunki. Rozmawialiśmy ze specjalistami serwisowymi firm Gaspardo i Väderstad, którzy podpowiedzieli nam, na co zwrócić uwagę podczas przegotowania siewnika do sezonu. Oba siewniki wyposażone były w elektryczny napęd traczy wysiewających i ISOBUS. Oczywiście, większość wskazówek, poza tymi dotyczącymi kontroli układów elektrycznych jest uniwersalna i można je zastosować do siewników większości marek.

Siewnik, odpowiednio przygotowany do garażowania po zakończonym siewie kukurydzy, znacznie ułatwia wczesnowiosenne prace przeglądowe. Na czystym siewniku łatwiej dostrzec drobne mankamenty, które najczęściej można usunąć niewielkim nakładem pracy. Mimo to w czasie przeglądu warto mieć pod ręką kompresor i usunąć nadmiar kurzu z siewnika. Przed rozłożeniem maszyny należy sprawdzić, czy wszystkie przewody elektryczne, przewody nawozowe i podciśnieniowe/nadciśnieniowe są na swoim miejscu, aby ich nie uszkodzić.

W siewnikach z hydraulicznie regulowanym rozstawem sekcji trzeba sprawdzić, czy na elementach ramy, po których przemieszczają się ślizgi poszczególnych wózków nie ma korozji. Oczywiście, wszystkie prace związane z przygotowaniem siewnika najlepiej wykonywać w szerokim rozstawie 75 cm.

Elementy robocze, które trzeba sprawdzić

Kolejny punkt to kontrola łożysk na wszystkich elementach pracujących w glebie. Wizualna kontrola siewnika powinna skupiać się na kondycji przewodów nawozowych, podciśnieniowych/nadciśnieniowych, kompletności wszystkich sprężyn w układach kół zamykających bruzdę nasienną itd. Kontrolę zużycia redlic talerzowych najlepiej rozpocząć od sekcji, które pracują w śladach ciągnika. Na tych sekcjach zużycie będzie najbardziej widoczne. Redlice talerzowe sekcji wysiewających muszą być w nienagannej kondycji. Muszą formować bruzdę nasienną w kształcie litery V, gdy będą miałby zbyt małą średnicę, bruzda będzie miała kształt litery W. Wtedy nasiono nie będzie klinowało się bruździe, a po dociśnięciu go kołem dociskowym jest ryzyko, że nasiono nie będzie miało kontaktu z wilgotną glebą ze wszystkich stron. To bardzo ważne, zwłaszcza przy znacznie płytszym siewie buraków, których powodzenie uprawy zależy w największej mierze od równych wschodów.

Opony na kołach dociskowych muszą znajdować się na swoim miejscu, może oklejać się na nich ziemia.
Opony na kołach dociskowych muszą znajdować się na swoim miejscu, może oklejać się na nich ziemia.

Nie można pominąć także kontroli ciśnienia w ogumieniu siewnika. W siewnikach z mechanicznym napędem tarcz będzie miało to wpływ na obsadę roślin. To samo dotyczy siewników z elektrycznym napędem tarcz, w których sygnał prędkości pochodzi z koła, a nie z radaru. Kolejny punkt, którego nie można pominąć, to kontrola kondycji paska napędu wentylatora.

W siewniku Maga wykorzystuje się różne redliczki formujące bruzdę do siewu buraka (zamontowana na siewniku) i kukurydzy.
W siewniku Maga wykorzystuje się różne redliczki formujące bruzdę do siewu buraka (zamontowana na siewniku) i kukurydzy.

Uwagę trzeba poświęcić także wszystkim przekładniom łańcuchowym. Należy sprowadzić napięcie łańcuchów oraz kondycję rolek napinających. Często na skutek zaniedbań w smarowaniu łańcuchów są one wytarte. Łańcuch należy nasmarować, najlepiej smarem w sprayu, który nie przyciąga kurzu.

GASPARDO Maga 6 ISOTRONIC

Maga to siewnik, w którym wykorzystuje się podciśnienie. Po odkręceniu osłon aparatów wysiewających w pierwszej kolejności kontroli poddać należy stan uszczelek teflonowych, po których obraca się tarcza. Widoczne i grube rysy na powierzchni styku z tarczą kwalifikują je do wymiany. Praca z uszczelkami w kiepskiej kondycji grozi szybszym zużyciem tarczy nasiennych. Dlatego uszczelki warto wymieniać zawsze w komplecie z tarczami. Warto sprawdzić też kondycję niewielkich szczotek wewnątrz aparatu, które usuwają od wewnętrznej strony tarczy ewentualne połamane części nasion. Trafiają one ze strumieniem zasysanego wraz z kurzem powietrza do kwadratowego profilu, do którego z jednej strony doprowadzone są przewody podciśnieniowe wszystkich sekcji, a z drugiej strony przewód ssący wentylatora. Zanieczyszczenia te osiadają wewnątrz profilu, warto wyssać je np. odkurzaczem.

Aparaty wygarniające nawóz w siewnikach Gaspardo ulegają uszkodzeniu na skutek zużycia.
Aparaty wygarniające nawóz w siewnikach Gaspardo ulegają uszkodzeniu na skutek zużycia.

Sprawdź zużycie talerzy

Po zdjęciu kół podporowych sekcji wysiewającej mamy jak na dłoni skrobaki redlic talerzowych. W razie potrzeby należy je dogiąć. Przed demontażem talerza trzeba sprawdzić zużycie talerzy sekcji wysiewających. Muszą się one stykać co najmniej na długości 4 cm. Gdy ta odległość jest nieco mniejsza, można zdemontować podkładki dystansowe. Gaspardo zaleca także pomiar średnicy talerzy, gdy mają 37 cm, producent zaleca ich wymianę.

W siewnikach Maschio warto bacznie przyjrzeć się podsiewaczowi nawozów. Warto sprawdzić stan łopatek pionowo ustawionych aparatów wysiewających. W tych siewnikach dawkę nawozu reguluje się jedynie przez otwarcie zasuwy aparatu. Dlatego jego dolna część zużywa się najszybciej. Warto sprawdzić także kondycję łożysk mieszadła w zbiorniku nawozowym.

W celu oceny zużycia redlic sekcji wysiewającej Gaspardo zaleca pomiar średnicy talerza.
W celu oceny zużycia redlic sekcji wysiewającej Gaspardo zaleca pomiar średnicy talerza.

Parametry robocze wszystkich silników napędzających aparaty wysiewające sprawdza się na monitorze. Parametry dla wszystkich silników powinny być zbliżone, wtedy mamy pewność, że wszystko działa poprawnie.

W siewnikach z hydraulicznie regulowanym rozstawem sekcji należy usunąć rdzę z ramy w miejscach, gdzie pracują ślizgi.
W siewnikach z hydraulicznie regulowanym rozstawem sekcji należy usunąć rdzę z ramy w miejscach, gdzie pracują ślizgi.

VÄDERSTAD Tempo T6

We wszystkich siewnikach Väderstad Tempo pracuje nadciśnieniowy układ wysiewający. Oznacza to, że nasiona nie są przysysane do tarczy, lecz dociskane strumieniem powietrza. Dlatego po zdjęciu osłony aparatu wysiewającego trzeba sprawdzić kondycję uszczelki. Drugi krok to kontrola elastycznej rolki, która odcina dopływ powietrza. Jeśli kółko będzie spękane i sztywne, nie będzie funkcjonować poprawnie.

Koło odcinające dopływ powietrza w aparacie wysiewającym musi być elastyczne, nie może być popękane i twarde. Ocenić należy także uszczelkę pokrywy aparatu.
Koło odcinające dopływ powietrza w aparacie wysiewającym musi być elastyczne, nie może być popękane i twarde. Ocenić należy także uszczelkę pokrywy aparatu.

Na obudowie aparatu sprawdzić należy także stan rolki z wypustkami, której zadaniem jest oczyszczanie otworów w tarczy. Po zdjęciu tarczy zwróć uwagę na stan trzech rolek, które odpowiadają za pojedynkowanie nasion. Elastyczne tworzywo na ich obwodzie nie może być popękane. Kolejny punkt to kontrola wytarcia nakładki na szyjce czujnika optycznego. To nieruchomy element, po którym nieustannie obraca się tarcza. W siewniku Tempo trzeba sprawdzić również kondycję uszczelek zbiorników nasiennych. Warto wiedzieć, że w czasie garażowania pokrywy powinny być uchylone, aby uszczelka nie odkształcała się.

Wszystkie czujniki optyczne nadzorujące pracę każdej sekcji wyposażone są w diodę. Jeśli świeci ona na zielono, czujnik działa poprawnie. Gdy miga na kolor czerwony, oznacza to najczęściej, że czujnik jest zabrudzony. W tym celu Väderstad dostarcza wraz z siewnikiem specjalną szczotkę do czyszczenia czujnika.

W razie konieczności można przeczyścić czujniki optyczne w aparatach wysiewających.
W razie konieczności można przeczyścić czujniki optyczne w aparatach wysiewających.

Wymiana koła zatrzymującego na czas

Kontrola zużycia redlic sekcji wysiewającej sprowadza się także do kontroli odcinka, na którym redlice stykają się. Gdy odcinek jest krótszy niż 4 cm, należy wyjąć podkładki dystansowe, umieszczone od wewnętrznej strony talerza. Po zdjęciu talerza ukazuje się koło zatrzymujące nasiono w bruździe. Jego elastyczna ścianka nie może być popękana.

Wyjmując podkładki dystansowe przybliżamy do siebie talerze sekcji wysiewającej nasiona.
Wyjmując podkładki dystansowe przybliżamy do siebie talerze sekcji wysiewającej nasiona.

Gdy nie wymienimy koła na czas, gleba może dostawać się do wnętrza koła, co grozi jego zatrzymaniem. Dlatego w nowszych siewnikach Väderstad oferuje również koła pełne. Gdy rolki zamykające szczelinę nasienną nie są gładkie, lecz bieżnikowane, będą zużywać się jedną stroną. Warto zawczasu obrócić rolki, aby zużywały się równomiernie.

iPad pozwala zweryfikować wszystkie silniki elektryczne siewnika oraz poprawne działanie każdego czujnika.
iPad pozwala zweryfikować wszystkie silniki elektryczne siewnika oraz poprawne działanie każdego czujnika.

Wszystkie siewniki Tempo mają akumulator. Warto sprawdzić jego napięcie oraz prąd ładowania z alternatora, który zamontowany jest na siewniku.

dk
fot. KonieczkaPicture of the author
Autor Artykułu:Dawid Konieczka
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ten artykuł pochodzi z wydania 03/2023

czytaj więcej

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)