Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Technika>Maszyny rolnicze>

Jak szybko i sprawnie pozbierać kamienie na polu?

Na większości pól można znaleźć większe lub mniejsze kamienie. Skąd się tam biorą? Naukowcy tłumaczą to tym, że przez mróz, ruchy skorupy ziemskiej, ale również przez prace polowe, kamienie wędrują ku powierzchni Ziemi od dołu.

Bartłomiej Czekała5 kwietnia 2019, 13:54
Dla rolników podczas prac jest to spory problem, bo kamienie mogą uszkodzić kosztowny sprzęt uprawowy. Teraz przed siewami kukurydzy jest dobry czas na to, żeby zbierać kamienie. Większość rolników robi to ręcznie. Niestety, jest to czasochłonne, a ludzi do pracy brakuje. Dobrym rozwiązaniem jest zbieranie kamieni maszynowo.

– Dzisiejszy sprzęt, którego używamy troszeczkę nam to maskuje. Kamienie wciskamy do gleby i nie widzimy tego. Ale gdy przejedziemy po polu tradycyjnymi bronami, to aż dech zapiera ile tego się nazbierało – mówi Dariusz Klusko, który prowadzi gospodarstwo rolne w Pągowie (woj. opolskie).

Jak dodaje, w tym roku po raz pierwszy używają na polu mechanicznego zbieracza do kamieni, który zakupił zięć i efekty widać gołym okiem.

– Przy dzisiejszym braku ludzi do takich podstawowych prac jak zbieranie kamieni, to ta maszyna robi naprawdę ciekawą robotę. Ma 6 metrów szerokości roboczej i pracuje z prędkością ok 6 km na godzinę – dodaje rolnik z Pągowa.

CZYTAJ TAKŻE: Milionowe wsparcie dla wynalazców maszyny do zbierania kamieni

- Z kamieniami jest duży problem, ponieważ te wszystkie części maszyn są niszczone podczas pracy w polu. Po pozbieraniu kamieni o wiele łatwiej wykonać uprawę, siew i potem zbiór – mówi Szymon Kowalczyk, rolnik z Bukowia (woj. opolskie).

Właściciel maszyny do zbierania kamieni przyznaje, że używa jej dopiero pierwszy sezon, ale jej pracę ocenia pozytywnie.

– Myślę. Że ma bardzo dużą dokładność i ręcznie by się tyle nie pozbierało. Próbujemy to przeliczyć i wychodzi nam, że jej wydajność wynosi ok. 2-2,5 ha na godzinę pracy – dodaje rolnik z Bukowia.

Tekst: Bartłomiej Czekała, Mariusz Drożdż. Zdjęcia: Mariusz Drożdż.

ZOBACZ MATERIAŁ FILMOWY!!!
Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)