Jakiej średnicy talerze są najlepsze?
Porównanie bron z talerzami o różnej średnicy przeprowadzono wspólnie z firmą Lemken. Przez cały sezon oceniliśmy, jak w konkretnych warunkach polowych poradzą sobie trzy maszyny: Heliodor, Rubin 9 i Rubin 12. Każda z nich pracowała podczas wiosennej uprawy poplonu, na ściernisku po zbożu, a także kukurydzy ziarnowej.
Aby precyzyjnie odpowiedzieć na tak postawione pytanie przez cały rok testowaliśmy w takich samych warunkach trzy maszyny z talerzami o różnej średnicy. Podstawowym kryterium porównania było znalezienie odpowiedniej maszyny do najmocniejszego ciągnika w danym gospodarstwie.
W tym przypadku u rolnika pracował traktor Claas Axion 830 (moc maksymalna 230 KM). Do naszego porównania Lemken dostarczył następujący sprzęt:
- Heliodor 9/600 KA (6 m), talerze 510 mm,
- Rubin 9/500 KA (5 m), talerze 620 mm,
- Rubin 12/400 KA (4 m), talerze 736 mm.
Wszystkie trzy brony talerzowe porównano w sezonie 2017 na trzech tych samych polach:
- uprawa poplonu przeznaczonego na zazielenienie, 27 marzec 2017 r.
- uprawa ściernika z rozdrobnioną słomą 21 lipiec 2017 r.
- uprawa ścierniska po kukurydzy zebranej na ziarno, praca bezpośrednio za kombajnem 19 październik 2017 r.
Na każdym polu maszyny pracowały z różną głębokością. Strategia jazdy ciągnikiem ukierunkowana była na osiągnięcie jak największej wydajności powierzchniowej. W niektórych przypadkach czynnikiem ograniczającym była zbyt niska moc silnika, a w innych niezadowalająca jakość pracy. Uczestnicy testu oceniali wzrokowo jakość pracy maszyn po wykonaniu przejazdu testowego. Wydajność powierzchniowa maszyn została obliczona na podstawie prędkości i szerokości roboczej. Oczywiście zależy ona w dużej mierze od powierzchni i kształtu pola, dlatego w warunkach rzeczywistych należy odjąć czas na wykonanie nawrotów i ewentualne nakładki. Całkowity czas, który tracony jest na uwrociach jest krótszy gdy pracuje się z maszyną o większej szerokości.
