Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Technika>Maszyny rolnicze>

Kosiarka Samasz: zestaw motyl do koszenia użytków zielonych [TEST]

Obrazek

Jeśli zamierzasz kupić wydajny zestaw do koszenia użytków zielonych, z pewnością zwrócisz uwagę na maszynę Samasz. Oto test zestawu "motyl" składającego się z trzech kosiarek, które były użytkowane przez cały ubiegłoroczny sezon w dużym gospodarstwie mlecznym.

Dawid Konieczka30 maja 2023, 14:05

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Oferta kosiarek Samasz
 • Kosiarka czołowa daleko do przodu
 • Punkty sprzęgowe
 • Zestaw tylnych kosiarek KDD 861 S
 • Komfortowa obsługa
 • Czyste koszenie
 • Praca na 500 ha
 • Zestaw kosiarek Samasz – dane techniczne
 • Dobra widoczność na koszenie
 • Najważniejsze informacje

Oferta kosiarek Samasz

Samasz jest dobrze znany na krajowym rynku i coraz bardziej rozpoznawalny za granicą. W zakresie kosiarek dyskowych Samasz ma bardzo szeroką ofertę. Kosiarki czołowe dostępne są w czterech różnych wersjach. Spośród nich tylko model KDF może być wyposażony w spulchniacz pokosu ze stalowymi palcami lub spulchniacz walcowy. Obie wersje spulchniacza dostępne są w kosiarkach o szerokościach 3 i 3,4 m, jednak węższa maszyna jest najpopularniejsza.

W zakresie kosiarek tylnych Samasz oferuje wiele wariantów, począwszy od lekkich kosiarek z bocznym zawieszeniem, poprzez cięższe maszyny z centralnym zawieszeniem, zestawy kosiarek tzw. motyl, maszyny ciągane, a nawet zestawy kosiarek do ciągników poruszających się tyłem w czasie koszenia. W zakresie zestawu dwóch kosiarek GigaCut KDD zawieszanych z tyłu można wybierać pomiędzy dwoma modelami o szerokości koszenia odpowiednio 8,6 lub 9,4 m. Do testu trafiła mniejsza maszyna, którą można opcjonalnie wyposażyć w poprzeczne, taśmowe przenośniki pokosu.

Kosiarka czołowa daleko do przodu

Masa kosiarki czołowej KDF 301 S wynosi 1280 kg, podobnie jak u innych producentów. Kosiarka wystaje do przodu na 1,83 m. Dlatego zalecamy zamontowanie zestawu kamer, który ułatwi bezpieczne poruszanie się po ciasnych skrzyżowaniach z ograniczoną widocznością. Samasz informuje, że takie rozwiązanie jest już dostępne. Oświetlenie kosiarki czołowej wymaga dopłaty. Na testowanej kosiarce KDF nie było ono zainstalowane. Naszym zdaniem powinno być ono wyposażeniem standardowym. W czasie transportu kosiarka ma szerokość dokładnie 3 m po złożeniu osłon bocznych. Gumowa linka napina plandeki, które znajdują się blisko elementów ramy. Samasz nie oferuje nawet w opcji układu hydraulicznego do składania osłon bocznych. Dodatkowo Samasz powinien popracować nad łączeniem plandek ochronnych w kosiarce KDF i KDD. Obecnie oferowane zapinki są trudne w obsłudze i poluzowują się podczas pracy.

Zestaw kosiarek na drodze nie przekracza szerokości 3 m.
Zestaw kosiarek na drodze nie przekracza szerokości 3 m.

Punkty sprzęgowe 

Kosiarka czołowa KDF standardowo wyposażona jest w punkty sprzęgowe II kat. Łącznik górny można zamontować na jednej z trzech pozycji, do ramion przedniego TUZ jest tylko jedna pozycja. Do unoszenia i opuszczania listwy koszącej wystarcza pojedynczy zawór hydrauliczny jednostronnego działania (przewody z uchwytami Kennfix). Dodatkowo do ramy ciągnika należy przykręcić dwa łańcuchy, połączone z kozłem zawieszenia kosiarki, które ograniczają głębokość opuszczenia kosiarki. Przed rozpoczęciem pracy osłony boczne trzeba rozłożyć ręcznie i zabezpieczyć mechanicznie.

Napęd przekazywany jest wałem WOM do centralnej przekładni. Sprzęgło cierne chroni układ przed przeciążeniem od 1400 Nm. Przekładnia ma wolny bieg. Napęd listwy koszącej umieszczony jest z lewej strony, z prawej strony przez przekładnię pasową przenoszony jest napęd na kondycjoner palcowy z metalowymi palcami. Belkę odciążają cztery sprężyny.

Aby zmienić prędkość obrotową spuchniacza należy otworzyć osłonę i zamontować pas klinowy na inne koło. Wtedy obroty wału wynosić będą 1130 lub 880 obr./min. Intensywność spulchniania reguluje się łatwo jedną dźwignią w ośmiu pozycjach.

Zestaw tylnych kosiarek KDD 861 S

Testowany zestaw tylnych kosiarek KDD 861 S w wyposażeniu testowym ważył dokładnie 2900 kg, to nieco więcej niż maszyny innych marek. Rozkład masy między przednią a zestawem tylnych kosiarek wynosił 30 do 70% – to dobry wynik. W używanym podczas testu ciągniku Fendt 820 Vario nie przekroczyliśmy DMC, ani dopuszczalnych nacisków na osie.

Kosiarki można odczepić w pozycji złożonej. To oszczędza miejsce pod dachem. Cztery solidne stopy podporowe zapewniają stabilną pozycję. Do łącznika górnego są dwa otwory, dolne uchwyty do ramion TUZ odpowiadają III kat. zawieszenia. Podobały nam się przewody hydrauliczne z uchwytami Kennfix i wyraźnymi oznaczeniami. Do obsługi kosiarki wystarczają dwa przewody hydrauliczne wpięte w jedną, dwukierunkową sekcję rozdzielacza hydraulicznego. Wszystkie funkcje obsługuje się na niewielkim, elektronicznym sterowniku. Żądaną funkcję należy przycisnąć na sterowniku, a następnie podać olej z rozdzielacza. Na czas transportu po drogach lewa i prawa kosiarka zabezpieczone są mechanicznie. Aby odblokować blokadę trzeba pociągnąć jedną linkę. Przy zachowaniu prześwitu 35 cm wysokość złożonego zestawu kosiarek wynosi 3,85 m. Należy wcześniej ręcznie złożyć osłony boczne. Szerokość w transporcie nie przekracza 3 m. Oświetlenie LED jest standardowym wyposażeniem zestawu kosiarek KDD.

Kosiarki tylne napędzane są od WOM o prędkości 1000 obr./min. Obroty spulchniacza zmienia sie łatwo dźwignią na przekładni napędowej – to superrozwiązanie. Rotor z palcami obraca się wtedy w zależności od potrzeb z prędkością 700 lub 1000 obr./min. Zmiana intensywności pracy spulchniacza jest tutaj bardziej pracochłonna niż w kosiarce czołowej. Ryflowana blacha mocowana jest na każdej kosiarce w dwóch miejscach, regulacja ma sześć pozycji. Wygodniejsza w obsłudze byłaby centralna regulacja.

Wymiana noży w kosiarce frontowej i tylnych jest szybka i bezpieczna. Dźwignia do odbezpieczania noży z systemem szybkiej wymiany znajduje się w wygodnym miejscu na koźle zawieszenia. Na kosiarce znajduje się także skrzynka na zapasowe ostrza.

Dołączona do maszyny dźwignia jest pomocna przy szybkiej wymianie noży.
Dołączona do maszyny dźwignia jest pomocna przy szybkiej wymianie noży.

Komfortowa obsługa

Zestaw kosiarek KDD wyposażony był w opcjonalny system hydraulicznego odciążania. Standardowo oferowana jest wersja mechaniczna. W układzie odciążania zastosowano akumulatory gazowe. Na panelu obsługowym wybiera się funkcję zmiany ciśnienia w układzie odciążania, niezależnie dla lewej i prawej kosiarki. Podając olej zmieniamy ciśnienie. Dwa duże manometry informują o aktualnym ciśnieniu w układzie.

Mechaniczny wskaźnik pomiędzy ramą zawieszenia a prawą kosiarką jest pomocny w ustawieniu ramion podnośnika na odpowiedniej wysokości – to proste i niezawodne rozwiązanie. Kosiarki mają hydrauliczne zabezpieczenie, zapobiegające uszkodzeniom po uderzeniu w przeszkodę. Podczas kolizji z przeszkodą olej z siłowników zabezpieczenia kierowany jest do siłowników unoszenia kosiarki. Dlatego kosiarki mogą odchylić się 30 stopni do tyłu i unieść na wysokość 35 cm.

Na niewielkim sterowniku wybiera się funkcję zestawu tylnych kosiarek, następnie trzeba skierować olej do rozdzielacza.
Na niewielkim sterowniku wybiera się funkcję zestawu tylnych kosiarek, następnie trzeba skierować olej do rozdzielacza.

Czyste koszenie

Zarówno w kosiarce KDF, jak i w KDD, Samasz wykorzystuje listwy koszące własnej konstrukcji. Olej w listwie należy wymienić po pierwszych 50 godzinach pracy, później co 2 lata. Na module mocowania dysków safeGear znajduje się ścinany wpust, w razie kolizji z przeszkodą dochodzi do złamania elementu w tym miejscu. Element można wymienić bezproblemowo po wykręceniu mocowania.

Szerokość robocza wszystkich listw koszących jest taka sama i wynosi 3,07 m. Na każdej z nich zamontowanych jest po 7 dysków o średnicy 400 mm, na każdym są dwa noże zapewniające czyste koszenie. Koszenie przebiegało bez problemów w każdych warunkach. Wstawkę międzypłozową mocowaną do belki można wymieniać. Płozy listwy koszącej są hartowane, co zapewnia ich trwałość, w razie potrzeby można je także wymienić. Wysokie koszenie, nawet do 12 cm, jest możliwe dzięki specjalnym płozom. Ze standardowymi płozami wysokość koszenia można regulować w zakresie od 4,5 do 7 cm. Płozy do wysokiego koszenia nie nadają się do pracy w bardzo suchych warunkach.

Belka kosząca Perfect Cut jest konstrukcją Samaszu. Palce spulchniacza wykonane są z metalu o grubości 8 mm.
Belka kosząca Perfect Cut jest konstrukcją Samaszu. Palce spulchniacza wykonane są z metalu o grubości 8 mm.

Stalowe palce spulchniacza ułożone w kształt litery V wykonane są z materiału o grubości 8 mm. Na kosiarce frontowej jest 58 podwójnych palców, na każdej z tylnych po 62 palce. Blachy formujące pokos za spulchniaczem są łatwo regulowane. Pokos kosiarki KDF może mieć szerokość od 1,2 do 2 m. W przypadku kosiarek tylnych wartość ta wynosi od 1,85 do 2,3 m. Dzięki takiemu zakresowi regulacji skoszona pasza nie jest przygniatana w czasie koszenia i przetrząsania (pod warunkiem że przetrząsacz ma odpowiednią szerokość roboczą).

Praca na 500 ha

Zakładka koszonego obszaru pomiędzy kosiarką frontową a tylnymi wynosi po 33,5 cm na każdą stronę. To wystarcza tylko do pokonywania łagodnych łuków. Opcjonalnie dostępna jest przesuwna rama do kosiarki czołowej, która umożliwia dokładne koszenie przy ostrzejszych skrętach.

Całkowita szerokość koszenia testowanego zestawu wynosi 8,54 m. Wykorzystywany w czasie testu ciągnik o mocy 200 KM w czasie pierwszego pokosu chwilami był maksymalnie obciążony, gdy nastawiona była maksymalna agresywność pracy spulchniacza. Koszenie z prędkością powyżej 8 km/h nie było wtedy możliwe. Przy koszeniu z mniejszą prędkością i niższą intensywnością spulchniania, ciągnik nie był maksymalnie obciążony, więc z zestawem poradzi sobie także traktor o niższej mocy.

W czasie testu pracowaliśmy na 500 ha, nie wystąpiły żadne problemy z koszeniem. To z pewnością zasługa dużego prześwitu pomiędzy listwą koszącą i wspornikiem mocowania kosiarki, który wynosi 420 mm. Maszyna kosiła dokładnie nawet wylegniętą trawę. Samasz spisywał się także bez zastrzeżeń podczas koszenia niskich odrostów z prędkością nawet 20 km/h – tak powinna pracować każda maszyna.

Zestaw kosiarek Smasz – dane techniczne

Dobra widoczność na koszenie

Zestaw kosiarek Samasz zrobił dobre wrażenie na zespole testującym. Maszynę obsługuje się łatwo (poza regulacją intensywności pracy spulchniacza w zestawie kosiarek tylnych KDD).

Również obsługa sterownika zestawu tylnych kosiarek KDD 861 SH jest logiczna. Wciskając przycisk na niewielkim sterowniku wybierasz, jaką funkcję chcesz wykonać, wystarczy tylko podać olej z rozdzielacza. Unoszenie pojedynczej kosiarki i blokowanie siłownika jest wyraźnie oznaczone na sterowniku, pomaga to podczas pracy na klinach. Trzeba pamiętać o tym, że wysokość unoszenia kosiarek na uwrociach ustawiana jest za pomocą regulowanego czujnika zbliżeniowego montowanego na maszynie.

Również widoczność na koszony obszar jest dobra. Jakość wykonania jest na dobrym poziomie, tak samo lakier, co zauważaliśmy podczas czyszczenia maszyny. Cena katalogowa zestawu kosiarek Samasz w wyposażeniu testowym wynosi 206 500 zł (cena KDF 301 S 63 000 zł, KDD 861 SH 143 500 zł).

Najważniejsze informacje

 • Samasz ma szeroką ofertę kosiarek dyskowych. Mieliśmy do dyspozycji przez cały sezon zestaw trzech kosiarek.
 • Spulchniacz pokosu wyposażony jest w stalowe podwójne palce, ułożone w kształt litery V. Spulchniacz kosiarki czołowej i tylnych może pracować z dwiema prędkościami.
 • Kosiarki są proste w obsłudze. Także obsługa zestawu tylnych kosiarek wraz z opcjonalnym sterownikiem jest logiczna i prosta.
 • Samasz wykorzystuje belki koszące własnej konstrukcji. Do wysokiego koszenia oferowane są specjalne płozy.

Andreas HuesmannPicture of the author
Autor Artykułu:Dawid Konieczka
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ten artykuł pochodzi z wydania 06/2023

czytaj więcej

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)