Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Technika>Maszyny rolnicze>

Który siewnik punktowy wybrać? Przegląd 8 siewników sześciorzędowych

Obrazek

Pneumatyczne siewniki punktowe cechują się nienaganną precyzją i pracą z dużymi prędkościami roboczymi. Część z nich wyposażona jest w rozwiązania rolnictwa precyzyjnego. Przedstawiamy siewniki punktowe Agro-Masz, Amazone, HMS, Horsch, Kuhn, Kverneland, Ozdoken i Väderstad.

Krzysztof Gębski18 marca 2023, 08:00

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Siewniki punktowe
  • Agro-Masz Falcon 
  • Amazone Precea
  • HMS Pinadisc 
  • Horsch Maestro TX
  • Kuhn Maxima 
  • Kverneland Optima V e-drive
  • Ozdoken VPKT-DG6
  • Väderstad Tempo T
  • Przegląd sześciorzędowych pneumatycznych siewników punktowych

Sześciorzędowe siewniki punktowe

Na rynku dostępnych jest wiele siewników, wykorzystujących strumień powietrza do transportu nasion. Do wyboru najczęściej są maszyny na sztywnej lub ruchomej ramie. Hydraulicznie przesuwana rama zwiększa zakres możliwości wysiewu różnego typu nasion. Siewnik punktowy doposażyć można w dodatkowy zbiornik na nawóz oraz redlicę nawozową. Opcjonalnie dostępne są też zbiorniki na mikrogranulat, które podadzą dodatkowy nawóz. Istotny jest też elektryczny napęd, który umożliwia zastosowanie rolnictwa precyzyjnego (kontrola sekcji, zmienne dawkowanie itd.), co w ostatecznym rozrachunku może dać spore oszczędności.

Poniżej przedstawiamy rozwiązania producentów, którzy podzielili się z nami swoją ofertą sześciorzędowych siewników punktowych.

Agro-Masz Falcon 

Siewnik Falcon umożliwia wysiew nasion takich roślin, jak np. kukurydza, słonecznik, burak, rzepak, soja czy sorgo. Oprócz zbiornika na nasiona, wyposażony może być w sekcję nawozową z 1200-l zbiornikiem.

Agro-Masz Falcon ma 50-l zbiorniki na nasiona.
Agro-Masz Falcon ma 50-l zbiorniki na nasiona.

W wersji czterorzędowej dostępny jest ze sztywną ramą, zaś sześciorzędowy wyposażony jest w ramę rozsuwaną hydraulicznie. Falcon ma podstawowy komputer, który liczy hektary i prędkość, monitoruje sekcje wysiewające oraz alarmuje w przypadku, gdy ilość nasion lub nawozu w zbiorniku będzie niska. Nasiona precyzyjnie wysiewają redlice dwutalerzowe, mogące siać na głębokość 1–10 cm. Nawóz podawany jest na głębokość do 10 cm.

Amazone Precea

Amazone Precea może być stosowany do siewu po orce lub w mulcz. Dostępny jest w różnych wersjach ram (sztywna/teleskopowa) oraz zbiorników nawozu (nabudowany/frontowy).

Siewnik umożliwia precyzyjny wysiew nasion oraz aplikację nawozu z prędkością do 15 km/h. Całkowita obsługa maszyny odbywa się za pomocą terminalu ISOBUS. Za równomierne umieszczenie w glebie nawozu odpowiada redlica talerzowa FerTeC Twin, natomiast nasiona wysiewane są redlicami PreTeC, z automatyczną regulacją nacisku SmartForce. Siewnik wyposażony może być w rozsiewacz mikrogranulatów z punktem podawania w rzędzie do rozsiewania, np. mikroelementów, insektycydów, preparatów do zwalczania ślimaków.

Amazone Precea wyposażony może być w szereg funkcji rolnictwa precyzyjnego.
Amazone Precea wyposażony może być w szereg funkcji rolnictwa precyzyjnego.

Dmuchawa napędzana jest bezpośrednio przez WOM. Prędkość dmuchawy jest regulowana niezależnie od prędkości obrotowej ciągnika. Zbiorniki ziarna mają 55 l lub 70 l. Zainstalowany seryjnie czujnik informuje na bieżąco o stanie napełnienia za pośrednictwem terminalu. Do wyboru jest szereg zbiorników na nawóz, o pojemnościach od 950 do 2200 l.

HMS Pinadisc 

Siewnik HMS Pinadisc wyposażony jest w podciśnieniowe sekcje wysiewające, z mechanicznym napędem od koła siewnika. Maszyna przeznaczona jest głównie do siewu kukurydzy, a zastosowanie odpowiedniej tarczy wysiewającej umożliwia precyzyjny wysiew buraka, rzepaku, słonecznika, soi czy innych roślin, które mogą zostać wysiane punktowo.

HMS Pinadisc ma hydraulicznie przesuwaną ramę z rozstawem 45–75 cm.
HMS Pinadisc ma hydraulicznie przesuwaną ramę z rozstawem 45–75 cm.

Siewnik tureckiego producenta ma 900-l zbiornik na nawóz oraz 42-litrowe zbiorniki na nasiona. Wyposażony jest we włoski komputer Dorado 1200 z kolorowym monitorem, który na bieżąco dostarcza informacje o aktualnym wysiewie nasion, odstępach między ziarnami, zasianej powierzchni czy przepływie nasion w poszczególnych sekcjach. Waga pustego siewnika wynosi 1450 kg, a do pracy potrzebuje ciągnika o mocy ok. 130 KM.

Siewnik w podstawowym wyposażeniu kosztuje ok. 124 tys. zł.

Horsch Maestro TX

Maestro TX jest nowym siewnikiem punktowym w gamie produktów Horscha. Jego szerokość robocza wynosi od 2,6 do 4,8 m. Siewnik ma zmiennie regulowaną teleskopową ramę, która wyposażona może być w 6 lub 7 jednostek siewnych. Przestrzeń między rzędami jest regulowana od 37,5 do 80 cm poprzez hydraulicznie przesuwanie i ustawianie rzędów.

Siewnik Maestro TX obsługiwany jest przez nowy interfejs I-Manager.
Siewnik Maestro TX obsługiwany jest przez nowy interfejs I-Manager.

W Maestro TX nasiona są dozowane za pomocą systemu nadciśnienia AirSpeed. Pozwala to na precyzyjny siew z prędkością do 15 km/h. W przypadku nawożenia maszyna może zostać doposażona w zbiornik o poj. 1300 l. W standardzie siewnik wyposażony jest w wyłączanie szerokości roboczej Section Control. Do aplikacji mikrogranulatu dostępne są dodatkowe 20-l zbiorniki dla każdego rzędu. Montowane są za skrzynią nasienną w rzędzie i napędzane elektrycznie w niezależny sposób. Pozwala to sterować dawką mikrogranulatu indywidualnie dla każdego rzędu w oparciu na układzie kontroli sekcji.

Cena siewnika Maestro 6 TX zaczyna się od ok. 215 tys. zł.

Kuhn Maxima 

Siewniki Maxima występują w konfiguracjach od 4 do 12 rzędów. Dostępne są z ramą sztywną i teleskopową, mogą pracować w rozstawie od 37,5 do 80 cm. Przeznaczone są do siewu kukurydzy, słonecznika, buraków, rzepaku, sorga, soi i fasoli.

Maxima może siać z prędkością roboczą od 5 do 10 km/h. Ma sekcje wysiewające z regulacją nacisku do 180 kg. Wysiew nasion może odbywać się mechanicznie lub elektrycznie. Wersja z napęd elektryczny e-drive umożliwia zastosowanie rolnictwa precyzyjnego w tym m.in. sterowanie ścieżkami, zmienne dawkowanie czy kontrola sekcji.

Kuhn Maxima 3 oferuje różne opcje zbiorników do wysiewu nawozu lub mikrogranulatu.
Kuhn Maxima 3 oferuje różne opcje zbiorników do wysiewu nawozu lub mikrogranulatu.

Dostępne są dwa rodzaje redlic nawozowych (talerzowa, stopkowa) z zabezpieczeniem non stop. Przy konfiguracji siewnika można wybrać różne typy zbiorników nawozowych, o pojemności od 190 do 1350 l. Maszynę można doposażyć w małe zbiorniki na mikrogranule, z możliwością podania do trzech rodzajów nawozów.

Kverneland Optima V e-drive

Optima V e-drive może pracować w rozstawie rzędów 45–80 cm, który jest regulowany hydraulicznie co 5 cm. Ma centralny zbiornik na nawóz z czujnikiem rezerwy o pojemności 1000 litrów. Sekcja talerzowa HD-II ma zbiornik o poj. 60 litrów i jest wyposażona w kontrolę optoelektroniczną, dzięki czemu operator cały czas ma informację o tym, czy wszystkie sekcje odpowiednio pracują. Siewnik wyposażony jest w mechaniczne dociążenie sekcji (maks. 100 kg) oraz radarowy czujnik prędkości. Ma pneumatyczne wspomaganie wysiewu nawozów dla wszystkich rzędów, co umożliwia wysiew dawki nawozu od 104 do 385 kg/ha przy rozstawie rzędów 75 cm. Siewnik jest kompatybilny z ISOBUS i ma możliwość zastosowania rolnictwa precyzyjnego. Kverneland oferuje również siewnik Optima V SX e-drive II z sekcją SX do szybkiego wysiewu kukurydzy z prędkością do 18 km/h. W sekcji tej nasiona trafiają do tuby wysiewającej z prędkością 70 km/h.

Optima V SX e-drive II z sekcją SX może siać kukurydzę z prędkością 18 km/h.
Optima V SX e-drive II z sekcją SX może siać kukurydzę z prędkością 18 km/h.

Do wyposażenia dodatkowego zalicza się m.in. hydrauliczne dociążenie ramy (maks. do 800 kg), które jest przeniesione z ciągnika na sekcje wysiewające oraz redlice. Siewnik można doposażyć w żmijkę załadowczą czy hydrauliczny napęd dmuchawy. Dostępnych jest również wiele tarczy wysiewających oraz kół dociskowych.

Cena Optimy e-drive to ok. 219 tys. zł, a wersji z sekcją SX-278 tys. zł.

Ozdoken VPKT-DG6

Ozdoken VPKT-DG6 to pneumatyczny siewnik punktowy, ze zmiennym rozstawem rzędów w zakresie 45–75 cm (co 5 cm). Hydrauliczna rama pozwala na szybkie przezbrojenie z jednej uprawy na drugą. Siewnik wykorzystywany jest głównie w kukurydzy, burakach, rzepaku i słoneczniku.

Szerokość transportowa po złożeniu wynosi 300 cm. Maszynę można doposażyć w elektryczne wyłączanie sekcji (w tym z GPS), gwiaździste lub talerzowe rozgarniacze brył (przydatne przy siewie w warunkach uproszczonych) czy podsiewacz mikrogranulatu ze zbiornikami 3 × 30 l.

Szerokość transportowa siewnika Ozdoken to 300 cm.
Szerokość transportowa siewnika Ozdoken to 300 cm.

Cena siewnika to ok. 119 tys. zł. Dostępny jest też tańszy model VPYT-DG306, typowo pod wysiew kukurydzy z rozstawem rzędów 75 cm i sztywną ramą, kosztujący ok. 92 tys. zł.

Väderstad Tempo T

Tempo T to siewnik punktowy, przeznaczony do siewu z prędkością nawet do 20 km/h. Może mieć sześć albo siedem sekcji wysiewających i najczęściej konfigurowany jest z dodatkowym systemem wysiewu nawozu, ze zbiornikiem nawozowym o poj. 1200 litrów i talerzowymi redlicami nawozowymi. Rama siewnika wyposażona jest w teleskopowy układ rozsuwania sekcji bocznych. Dzięki temu można dobrać szerokość ramy do wysiewanej rośliny. Przy zmianie szerokości ramy łatwo można dostosować rozstaw rzędów i liczbę sekcji wysiewających.

Väderstad Tempo może pracować z prędkością nawet do 20 km/h
Väderstad Tempo może pracować z prędkością nawet do 20 km/h

Tempo może wysiać kukurydzę w 6 rzędach przy rozstawie 75 cm, słonecznik albo soję w 7 rzędach przy rozstawie 60 cm, czy rzepak w 6 rzędach przy rozstawie 50 cm. Elektryczny napęd umożliwia zastosowanie rolnictwa precyzyjnego w tym: wysiewanie różnych nasion w różnych dawkach i przy innym rozstawie rzędów. Podobnie jak sekcje wysiewające nasiona można wyłączać poszczególne sekcje nawozowe i dostosować dawkę do wymagań danego pola.

TAB.1. Przegląd sześciorzędowych pneumatycznych siewników punktowych

kgPicture of the author
Autor Artykułu:Krzysztof Gębski
Pozostałe artykuły tego autora

Ten artykuł pochodzi z wydania 03/2023

czytaj więcej

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)